Make your own free website on Tripod.com

BIOGRAFIA IME

ARTIKUJ NË EPOKA E RE

ARTIKUJ

INTERVISTA

KOSOVA PËRCAKTIMI IM

AVDUSH HASANI

FOTO TË UĒK-së

ANTROPOLOGJI E MENDIMIT DHE VEPRIMIT POLITIK NĖ KOSOVĖ

BELAGJINJĖT E IBRAHIM RUGOVĖS

DEFEKTET NĖ ZGJEDHJET PARLAMENTARE DHE NĖ KONSTITUIMIN E INSTITUCIONEVE TĖ KOSOVĖS

FALCIFIKUESIT E HISTORISĖ SĖ RE TĖ KOSOVĖS

KUJTIME NGA BURGU

NGA KUSH U VODH IDEJA PĖR NGRITJEN E MONOENTIT TĖ SKENDERBEUT NĖ PRISHTINĖ

TRE VJETORI I QĖNDRESĖS LEGJENDARE TĖ UĒK-sė, JUBILEU 20 VJETORI I DEMOSTRATAVE TĖ VITIT 1981 DHE SFIDUESIT E TYRE

MARATONA DHE "FERPLEI" NĖ POLITIKĖN KOSOVARE

SUKSESI I MISIONIT SPECIAL TË DR. FLORA BROVINËS

DEFEKTET NĖ ZGJEDHJET PARLAMENTARE DHE NĖ KONSTITUIMIN E INSTITUCIONEVE TĖ KOSOVĖS

Pas zgjedhjeve tė para Parlmentere, postkoloniale dhe postkomuniste, shoqėria Kosovare po ballafaqohet me vėshtėrsi nė konstituimin e institucioneve legjislative dhe ekzekutive. Po ku ėshtė burimi i defekteve dhe problemeve qė shoqėrin Kosovare po e fusin nė rrethin vicioz dhe e detyrojn nė vendnumrim ? Janė disa pyetje qė kėrkojn pėrgjigjjje pėr tė gjetur shkaktarin e deformimeve. Kush mori pjesė nė garėn zgjedhore dhe me ēfar vlerash ata ju ofruan zgjedhėsve Kosovar ? A ishin fer nė pjesmarrjen nė garėn zgjedhore dhe a ishin tė barabart nė startin e garės ? Pse vetėm nė rastin e Kosovės nuk u morrėn nė pėrgjegjėsi "politikanėt kosovar" qė nuk ju pėrgjigjėn ligjit tė luftės ēlirimtare, por propaganduan nėnshtrimin dhe ikjen!! Si u bė qė nė garėn pėr ndarjen e pushtetit lokal dhe nacional nė Kosovė tė vijnė nė shprehje forca politike qė njė kohė kishin koolaboruar me serbėt dhe kishin qenė nė organe shtypėse tė tė drejtave tė njeriut dhe tė drejtave kombėtare nė Kosovė!! Si ėshtė e mundur qė komuniteti ndėrkombėtar i vendosur nė Kosovė tė barazoj nė garė pėr pushtetin lokal dhe nacional nė Kosovė ata qė gjithmon kishin rezistuar dhe nuk ishin tjetėrsuar e nėnshtruar dhunės dhe padrejtėsisė me ata qė kishin koolaboruar me shtypėsin dhe dhunuesin e tė drejtave tė njeriut e tė drejtave kombėtare nė Kosovė!! Si ka mundėsi qė komuniteti ndėrkombėtar i angazhuar nė Kosovė tė "mashtrohet" nga lajkat e pseudoliderve dhe pseudopolikanėve tė Kosovės kur dėgjiojnė refrenin lajkatar "falė Zotit, NATO-sė dhe SHBA-sė" jemi tė lirė !!?? Kur dihet se pikrisht janė ata lajkatar qė kurr Zotin nuk e kanė besuar dhe kurr nuk e kanė vizituar asnjė tempull besimi as kishė as xhami, po me sarkazėm tė komunizmit gjithmon kanė pėrqeshur vlerat morale tė besimtarve, e ata sot thirren nė Zot ! Po nė tė njejtėn mėnyrė edhe gjat luftės nė Kosovė bėnin apel nė ndaljen e Bombardimeve tė NATO-sė pėr tė i dhėnė "shans" marrveshjes Millosheviq-Rugova (dersa Millosheviq ishte njė kriminel) "politikan tė Kosovės" edhe para fillimit tė bombardimeve dhe ndėshkimit tė Millosheviqit ata deklaronin se "sulmet ajrore do tė krijonin kaos nė Kosovė dhe marrveshja Millosheviq-Holbruk ėshtė ideale"(Ibrahim Rugova nė tetor 1998 pas bisedimeve Millosheviq-Holbruk). Ne librin e Uoren Cimerrnanit "Origins of a Catastrophe: Yugoslavia and ist Destroyers" botuar ne SHBA me 1996 dhe ribotuar me 1999 nga Times Books, Random House Inc., N.Y., pikėrisht nė, faqe 80 pershkruhet biseda qė e ka bėrė ambasadori amerikan Cimerrnan me Ibrahim Rugoven, tė cilin pos tjerash e ka pyetur se si janė trajtuar serbėt nė Kosove para ardhjes sė Milosheviqit nė pushtet, kur nė Kosove pushtetin e kanė pasur nė dorė shqiptarėt, Rugova pėr ēudi ka thėnė: "Fatkeqsisht - ai u pėrgjigj pa ndonjė hezitim - shume krime janė kryer ndaj serbėve"! (" Unfortunately", he answered without hesitation, "there were many crimes committed agains serbs")!!! Njė lider i tillė do tė mund tė quhej lider kuisling qė aspak nuk ka tė bėjė me synimet dhe idealet e populli tė Kosovės Me kėtė rast duhet potencuar se nė tė gjitha rastet e luftrave ēlirimtare e tė ndihmuara edhe nga aleatėt, nė pėrfudim tė tyre kanė dal tė kristalizuara forcat mbrojtėse tė lirisė dhe tė vlerave demokratike, ndėrsa janė denoncuar si antivlera nėnshtrimi, koolaborimi, dhe ushtruesit e dhunės edhe kanė marrė denimin e merituar. Pse vetėm nė rastin e Kosovės kjo nuk u bė ??!! Cili ėshtė rezultati i kėtij veprimi fatal ? Forcat politike nė Kosovė qė kishin propaganduar mosrrezistencėn dhe ikjen, realizuan projektin e tyre !! Afėr njė milion tė ikur !! Nė momentin kur u organizuan zgjedhjet lokale nė Kosovė dhe tash sė voni edhe zgjedhjet nacionale nė Kosovė, pa mundė kanė tė siguruar afėr 350. mijė vota tė fituara me mjete jo morale dhe me antivlerėn si ėshtė ikja dhe mosrezistenca !! Nė cilat vlera dhe norma morale bazohet ikja dhe mos mbrojtja e fėmijve dhe e grave nga dhuna dhe genocidi Serb !? Te secili komb obligimi qytetar ėshtė i baraspeshuar me tė drejtat e tij. Ai i ka obligimet e qarta edhe nė raste tė fatkeqėsive si zjarri, termeti, vėrshimet e lere mė nė mbrojtjen e fėmijve, grave dhe tė pambrojturve nė rast lufte !! Nė rastin e Kosovės ata qė i prijnė ikjes dhe boshatisjes sė Kosovės pa fije turpi konkurrojn nė zgjedhje dhe fitojn sepse kanė prapa armatėn e ikanakėve qė e krijuan me projektin e tyre politikė !! Nė kombet e organizuara me norma morale tė qėndrueshme kėto gjėra nuk mund tė ndodhin. Nė SHBA psh. nė zgjedhjet presidenciale, Bil Clintonit i shihej pėr tė madhe pse pėr shkak tė studimeve nuk kishte shėrbyer nė ushtrin Americane dhe nuk kishte shkuar nė luftėn e Vjetnamit, Clinton kishte arsyen pse nė atė periudhė ishte student dhe pėrkundėr kėsaj opinioni amerikan atij atėbotė ia zinte pėr tė madhe !! E nė rastin e Kosovės ?? Kur nė Kosovė gjysma e Kosovės digjej nė flakė, masakrohej Prekazi, Likoshani e tėrė Drenica, "politikan Kosovar" bėnin lojra politike!! Lider edhe sot pretendent, atbotė thonin se UĒK-ja ėshtė krijes e Serbis, bėnin thirrje edhe FBI-sė pėr tė ndjekur "krimet" e UĒK-sė, nė atė periudhė aprovonin iden pėr tė formuar polici tė pėrbashkėt me OSBE-nė dhe Serbin pėr tė luftuar UĒK-nė, UĒK-nė e quanin grupe tė papėrgjegjėshme qė duan tė kompromitojnė politikėn e tyre paqėsore, u thonin gazetarve se pas "likuidimit" tė UĒK-sė e ndien veten edhe mė tė fortė etj.!! Nė kohėn kur shtėpia, Kosova digjej, ata kriheshin dhe zbukuroheshin pėrpara pasqyreve!!! Nė kėtė konglomerat janė njerz qė kishin funksione deri edhe antar tė ish-Komitetit Qėndror tė Lidhjes sė Komunistave tė Jugosllavisė tė deklaruar edhe me kombėsi jugosllav nė regjistrimin e vitit 1981, antar tė komitetit Krahinor tė LKJ-sė, ish Gjykatės tė gjykatės qė kishte shqiptuar me qindra vite burg politik, ish polic dhe ushtarak tė shėrbimeve politike tė ish Jugosllavisė etj. Dhe sot kjo aleancė LDK, PSHDK, dhe PSDK qeverisin Komunat e Kosovės dhe thonė se prap janė pretendent tė drejtojnė institucionet e Kosovė!! Pse NATO dhe UNMIK-u ka lejuar kėtė garė politike tė pa moralshme ? Kjo e ka burimin te qėndrimi ende i padefinuar i disa shteteve qė pėrbėjnė aleancėn e NATO-sė pėr statusin e Kosovės. Ende hamenden nė mes pavarsisė dhe lidhjes sė mundėshme federative ose konfederative mes Kosovės, Srbisė e Malit tė Zi. Kėtu vjen nė shprehje ai gjykimi i gabuar i tyre qė amnestojn dhe falin kolaboracionistėt Kosovar. Duke u nisur nga premisa e gabuar se ata qė dje kanė bashkpunuar nė Lidhjen e Komunistave tė Jugosllavisė, do tė kenė mundėsi tė ripėrtrijnė lidhjet dhe bashkpunimin tash nė pėrmbajtje dhe formė tjetėr me Serbin dhe Malin e Zi. Ky gjykim i gabuar dhe i dėmshėm ėshtė shkaktar i gjenerimit tė problemeve dhe tensioneve tė vazhdueshme nė Kosovė. Kjo ėshtė sikur shkelja e rregullave nė atletikė dhe dhėnja e mundėsisė sė kyqjes nė garėn e Maratonės nė kilometrin e fundit, dhe kush fiton dihet, ai qė nuk ėshtė i lodhur dhe qė fillon garėn nė kilometrin e fundit!! Njė pyetje tė thjeshtė ne duhet tė ju bėjmė aleatve tanė tė NATO-sė; Cili nga shtetet e juaja do tė i jepte pėrgjegjėsi politike nė nivel lokal dhe kombėtar personave qė nė rast lufte shkelin ligjin e luftės, nuk mbrojnė fėmijėt, pleqėt, gratė dhe tė pambrojturit tjerė ? Cila parti dhe kush do tė kishte tė drejtė morale tė i amnestoj, tė i rehabilitoj dhe tė ju jap pushtet nė nivel komunash dhe nė nivel nacional kolaboracionistėve dhe indiferentėve?! "Pa shiqoni tė mos shiqojm tė kaluarėn, tė shiqojm tė ardhmen, janė disa rregulla demokratike" - ndėgjohet tė thot Ibrahim Rugova mbrojtėsi kryesor dhe vetrehabilituesi i kėsaj politike !! Ky arsyetim ėshtė sikur arsyetimi i asaj lavires qė pas ushtrimit disa vjeqar tė prostitucionit nė Beograd, vjen e kthehet nė Kosovė dhe u drejtohet djemve dhe vashave Kosovare "mos tė shikojm tė kaluarėn, ajo ēka ka qenė tė ja lėmė historisė"!! Nė rregull po ja lėmė historisė, por ju lutem ju qė deri dje ushtruat prostitucionin, nuk mundė tė jeni predikues tė moralit dhe ndershmėrisė, nuk mundė tė jeni krijues i normave dhe rregullave tona morale dhe drejtues tė institucioneve qendrore tė Kosovės !! Kėtu qėndron defekti i zgjedhjeve lokale dhe nazionale nė Kosovė dhe nė politikėn Kosovare qė ėshtė duke gjeneruar kriza dhe duke bllokuar konstituimin e institucioneve tė Kosovės. A e shkruan historin fitimtari? Dikush nga liderėt e kėsaj politike vetrehabilituese me arrogancė krekoset se "fituesit e shkruajn historinė" !! Duke u mbmėshtetur nė fitoren e tyre tė mbėshtetur nė baza jo morale dhe jo civilizuese, tallen me njerzit qė nė maratonėn politike nė garė kanė hyrė nga fillimi dhe nė mėnyrė tė ndershme !! Krekosjet e tyre se "ne si fitues qė hymė nė garė nė njė mijė metėrshin e fundit do ta shkruajm historin", janė krekosje tė kobėshme qė vazhdimisht do tė i sjellin dėme shoqėrisė Kosovare. A janė kėta fitimtarėt dhe a munden ata ta shkruajn historinė ? A munden projektuesit e politikės sė nėnshtrimit dhe ikjes qė pasi arrijn tė i kenė pas veti afėr 350. mijė ikanak e ata tė i materializojn nė votė dhe atė votė e materjalizojn nė pushtet tė tyre, tė jenė shkruesit e histories sė Kosovės dhe krijuesit e bazės morale tė shoqėrisė Kosovare dhe krijuesit e vetėm tė institucioneve tė Kosovės, ėshtė kjo njė pyetje qė ne zgjedhėsit duhet tė i japim pėrgjigjje, sa mė heret aq mė mirė

LARTË