Make your own free website on Tripod.com

BIOGRAFIA IME

ARTIKUJ NË EPOKA E RE

ARTIKUJ

INTERVISTA

KOSOVA PËRCAKTIMI IM

AVDUSH HASANI

FOTO TË UĒK-së

ANTROPOLOGJI E MENDIMIT DHE VEPRIMIT POLITIK NĖ KOSOVĖ

BELAGJINJĖT E IBRAHIM RUGOVĖS

DEFEKTET NĖ ZGJEDHJET PARLAMENTARE DHE NĖ KONSTITUIMIN E INSTITUCIONEVE TĖ KOSOVĖS

FALCIFIKUESIT E HISTORISĖ SĖ RE TĖ KOSOVĖS

KUJTIME NGA BURGU

NGA KUSH U VODH IDEJA PĖR NGRITJEN E MONOENTIT TĖ SKENDERBEUT NĖ PRISHTINĖ

TRE VJETORI I QĖNDRESĖS LEGJENDARE TĖ UĒK-sė, JUBILEU 20 VJETORI I DEMOSTRATAVE TĖ VITIT 1981 DHE SFIDUESIT E TYRE

MARATONA DHE "FERPLEI" NĖ POLITIKĖN KOSOVARE

SUKSESI I MISIONIT SPECIAL TË DR. FLORA BROVINËS

FALCIFIKUESIT E HISTORISĖ SĖ RE TĖ KOSOVËS

Nė sallėn e Biblotekės Kombėtare nė Prishtinė u bė njė tentim i promovimit apo njė ripagėzim i individėve me biografi dhe tė kaluar tė dyshimt!!! U bė promovimi i njė kuazi libri tė quajtur "Kėshtu foli Tahir Zemaj" tė autorėve Sefedin Krasniqi dhe Arbėr Ahmetaj me redaktor Shefqet Jashari-Strofci e ku merrnin pjesė edhe emra tė popullarizuar nga ish sistemi komunist Jugosllav si Mark Krasniqi, Zekeria Cana etj. Ishte ky njė takim vetpromovues, tash gjoja tė mbėshtetėsve tė UĒK-sė dhe luftės heroike tė sajė !!! Kur gjysma e Kosovės digjej nė flakė, masakrohej Prekazi, Likoshani e tėrė Drenica, politikanėt e lartpėrmendur Kosovar, bėnin lojra politike dhe organizonin zgjedhje parlamentare dhe presidenciale !! Lider edhe sot pretendent si Ibrahim Rugova, Mark Krasniqi, Tadej Rodiqi, Kaqusha Jashari, Zekerija Cana etj. atbotė thonin se UĒK-ja ėshtė krijes e Serbis, bėnin thirrje edhe FBI-sė pėr tė ndjekur "krimet" e UĒK-sė, nė atė periudhė pas kuazi zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale, aprovonin iden pėr tė formuar polici tė pėrbashkėt me OSBE-nė dhe Serbin pėr tė luftuar UĒK-nė!! UĒK-nė e quanin grupe tė papėrgjegjėshme qė duan tė kompromitojnė politikėn e tyre paqėsore, u thonin gazetarve se pas "likuidimit" tė UĒK-sė e ndien veten edhe mė tė fortė etj.!! Nė kohėn kur shtėpia digjej, Kosova digjej, ata kriheshin dhe zbukuroheshin pėrpara pasqyreve!!! Nė kėtė konglomerat janė njerz qė morrėn funksione drejtuese nė "Parlamentin e Kosovės" tė cilėt kishin pasur pėrpara funksione deri edhe antar tė ish-Komitetit Qėndror tė Lidhjes sė Komunistave tė Jugosllavisė tė deklaruar edhe me kombėsi jugosllav nė regjistrimin e vitit 1981, antar tė komitetit Krahinor tė LKJ-sė, ish Gjykatės tė gjykatės qė kishte shqiptuar me qindra vite burg politik, ish polic dhe ushtarak tė shėrbimeve informative tė ish Jugosllavisė etj. Kėta ishin projektuesit e politikės sė durimit dhe nėnshtrimit tė kombit shqiptar ndaj okupatorit serb!! A munden projektuesit e politikės sė nėnshtrimit dhe ikjes qė pasi arrijn tė i kenė pas veti afėr njė milion ikanak, ta materializojn nė votė dhe atė votė e materjalizojn nė pushtet tė tyre tė jenė shkruesit e histories sė Kosovės dhe krijuesit e bazės morale tė shoqėrisė Kosovare ?! Kėtu ėshtė apsurdi, sot tė ngjajshmit konvertohen nė mbėshtetės tė luftės sė UĒK-sė, nė nacionalista dhe demokrat e shkuar demokratėve !! "Ne jemi tė djathtė dhe nacionalista demokrat shqiptar" dėgjohen nė kor e me njė fjalė Mark Krasniqi, Zekerija Cana, Tahir Zemaj, Sefedin Krasniqi etj. Po ku ėshtė i djathtė e nacionalist demokrat shqiptar Mark Krasniqi ish partizan i Titos dhe Rankoviqit pjesmarrės nė Konferencėn e Prizrenit kur bėhet aneksimi i Kosovės nga Serbia nė korrik tė vitit 1945, Mark Krasniqi i martuar me serbe dhe pėr dekada duke jetuar nė Serbi, i cili edhe sot e kėsaj dite ka mardhėnje miqėsore me Serb ka dhėndėrin Serb, Mark Krasniqin qė edhe bashkėshortja e gjelatit Millosheviq (Mira Markoviq) nė njė intervistė tė botuar nga "Bujku" shpreh fjal tė mira pėr te dhe i bėnė propozime qė tė takohen dhe tė bisedojn pėr zgjidhjen e problemeve nė Kosovė !! Po ku ėshtė i djathtė e nacionalist demokrat shqiptar Zekirja Cana ish student i Beogradit dhe denoncues i kolegėve nė vitet e studimeve, ish profesori i "historisė sė re tė mbėshtetur nė materjalizmin dialektik dhe historik", kush ka shkruar mė shum pėr socializmin serb nė gjuhėn shqipe dhe kush mė shum se ai ka propaganduar komunizmin Jugosllav nė Kosovė, kush ka propaganduar mė shum se ai idet e Dimitrije Tucoviqit, Svetozar Markoviqit e komunistave tjerė serb e Jugosllav!!! Po ku ėshtė i djathtė e nacionalist demokrat shqiptar Tahir Zemaj ish oficer i armatės serbe e Jugosllave, dy herė i martuar me serbe, i denuar pėr kontrabandim tė drogės dhe narkotikės, pjesmarrės nė operacione ushtarake tė ushtrisė Jugosllave kundėr Kosovės gjat gjendjeve tė jashtzakonshme nė Kosovė pas demostratave tė 1981, pjesmarrės nė operacionet serbe nė Knin tė Kroacis nė anėn e serbėve nė fillim tė viteve `90 etj. e marifete tė tjera pa i pėrmendur misionin e dėshtuar nė Dukagjin nė vitin 1998!!! Po ku ėshtė i djathtė e nacionalist demokrat shqiptar Sefedin Krasniqi qė mbrrin deri nė puntor konzullate tė Jugosllavis nė Francė, antar i Lidhjes sė Komunistave tė Jugosllavis dhe pjestar i shėrbimeve informativ serbe e Jugoslave!!!??? Po ku ėshtė i djathtė e nacionalist demokrat shqiptar Arbėr Ahmetaj ish puntor i sigurimit shqiptar dhe antar i Partis sė Punės sė Enver Hoxhės!!! Po ku ėshtė i djathtė e nacionalist demokrat shqiptar Shefqet Jashari-Strofci qė hymnizon oficer policie dhe ushtrije Jugosllave dhe politikan tė ish Lidhjes Komuniste tė Jugosllavisė, qė shkruan pėr interessa tė tyre !!! Po ku ėshtė i djathtė e nacionalist demokrat shqiptar Tadej Rodiqi, Ibrahim Rugova, Kaqusha Jashari, Ilaz Kurteshi, Ekrem Arifi, e funksionar tė lartė dhe tė ulėt tė ish Lidhjes sė Komunistave tė Jugosllavisė !!! "Pa shiqoni tė mos e shiqojm tė kaluarėn, tė shiqojm tė ardhmen, janė disa rregulla demokratike" - ndėgjohet tė thot Ibrahim Rugova mbrojtėsi kryesor dhe vetrehabilituesi i kėsaj politike. Ky arsyetim ėshtė sikur arsyetimi i asaj lavires qė pas ushtrimit disa vjeqar tė prostitucionit nė Beograd, vjen e kthehet nė Kosovė dhe u drejtohet djemve dhe vashave Kosovare "mos tė shikojm tė kaluarėn tonė, ajo ēka ka qenė tė ja lėmė historisė"!! Nė rregull po ja lėmė historisė, por ju lutem ju qė deri dje ushtruat prostitucionin, nuk mundė tė jeni predikues tė moralit dhe ndershmėrisė, nuk mundė tė jeni krijues tė normave dhe rregullave tona morale dhe shkruesit e historisė sė Kosovės !! Kur opozita serbe pėrgjakej nėpėr rrugėt e Beogradit, udhėheqja e LDK-sė, PSDK-sė, PSHDK-sė, luanin rolin e dekorit tė Millosheviqit. Millosheviqi thoshte; "unė kam probleme me opozitėn nė Beograd dhe Nish, ndėrsa Kosova ėshtė rajoni mė stabil"!!. Drashkoviqi i pėrgjakur dėrgohej nė shėrim nė Francė, ndėrsa lider tė Kosovės bėnin marrveshje pėr kthimin nė objektet shkollore nė Kosovė, e Millosheviqi pėrfitonte poena nė heqjen e sanksioneve. Millosheviqi me sarkazėm thoshte; "nė Kosovė nuk kemi opozitė si nė Beograd dhe Nish, ne vijm nga e njėjta parti si unė Ibrahim Rugova, Mark Krasniqi, Kaqusha Jashari etj".!!!!! A thua bartėsit e kėsaj veprimtarie mund tė jenė demokrat, mund tė jenė nacionalista shqiptar, mund tė jenė me orjentime politike tė djathta ?? Kjo pėr aq sa bėn shelnja rrush !! Kjo puna e tyre ėshtė punė snobizmi, mashtrimi pėr pėrfitime private!! Kėto populli i Kosovės po i vrenė ēdo ditė e mė mirė. Falcifikuesit e historisė po gjveshen pėrdit e mė shumė.

LARTË