Make your own free website on Tripod.com

BIOGRAFIA IME

ARTIKUJ NË EPOKA E RE

ARTIKUJ

INTERVISTA

KOSOVA PËRCAKTIMI IM

AVDUSH HASANI

FOTO TË UĒK-së

ANTROPOLOGJI E MENDIMIT DHE VEPRIMIT POLITIK NĖ KOSOVĖ

BELAGJINJĖT E IBRAHIM RUGOVĖS

DEFEKTET NĖ ZGJEDHJET PARLAMENTARE DHE NĖ KONSTITUIMIN E INSTITUCIONEVE TĖ KOSOVĖS

FALCIFIKUESIT E HISTORISĖ SĖ RE TĖ KOSOVĖS

KUJTIME NGA BURGU

NGA KUSH U VODH IDEJA PĖR NGRITJEN E MONOENTIT TĖ SKENDERBEUT NĖ PRISHTINĖ

TRE VJETORI I QĖNDRESĖS LEGJENDARE TĖ UĒK-sė, JUBILEU 20 VJETORI I DEMOSTRATAVE TĖ VITIT 1981 DHE SFIDUESIT E TYRE

MARATONA DHE "FERPLEI" NĖ POLITIKĖN KOSOVARE

SUKSESI I MISIONIT SPECIAL TË DR. FLORA BROVINËS

Qysh nga korriku i vitit 1999 intelektuai li shquar shqiptar Astrit Leka, kryetar i Fondacionit Ndėrkombėtar "Solides" nė Gjenevė, ka filluar punėn nė projektin e ngritjes sė pėrmendores sė Skendėrbeut nė Prishtinė. Astrit Leka ėshtė projektues dhe realizues i ngritjes sė bustit tė Gjergj Kastriotit Skendėrbeut nė Gjenevė tė Zvicrės, tė cilin projekt e ka realizuar me sukses. Nė projektin e ngritjes sė pėrmendores sė Skendėrbeut nė Prishtinė ai ka punuar tash dy vite, ai ėshtė i materializuar nė dhjetė faqe dhe i deponuar nė Kuvendin e Komunės sė Prishtinės i protokoluar me Nr. 633 - 314 tė datės 15 mars viti 2000. Mė kotė pret Astrit Leka pėrgjigjje zyrtare nga ana e Z. Sali Gashi kryetar i Kuvendit tė Prishtinės, sepse pėrgjigjja dhe projekti janė pėrvetėsuar dhe politizuar pėr qėllime tė marketingut politik pėr fushatėn parazgjedhore pėr Mark Krasniqin dhe PSHDK-nė aleaten e LDK-sė sė Ibrahim Rugovės!!! Nė ndėrkohė nė Kuvendin Komunal tė Prishtinės u prezentua ideja pėr ngritjen e Monumentit tė Gjergj Kastriotit Skendeėrbeut nė qendėr tė Prishtinės, si ide e Mark Krasniqit, kryetar i PSHDK-sė, me ē`rast u votua dhe u aprovua nga Kuvendi Komunal i Prishtinės. Kjo ndodhi pikrisht nė fillim marsin e kėtij viti, pikrisht nė momentin kur po pėrkujtohej tre vjetori i qėndresės dhe i martirizimit mė tė lartė kombėtar tė Jasharajve e Prekazit dhe nė njėzet vjetorin e demostratave tė 1981-shit. LDK-ja dhe PSHDK-ja u gjendėn nė pozita inferiore pėr shkak tė pozicionit tė deklaruar pėr minimizimin dhe injorimin e manifestimeve tė organizuara nga krahu kombėtar i tre vjetorit tė qėndresės dhe i martirizimit mė tė lartė kombėtar i Jasharajve dhe nė njėzet vjetorin e demostratave tė 1981-shit, nga kjo arsye vjedhja e ides pėr ngritjen e bustit tė Skendėrbeut bėhej pėr ngritjen e rejtingut kombėtar pėr PSHDK-nė dhe LDK-nė. Sipas burimeve tė afėrta informative tė LDK-sė, kjo bėhej nga presioni qė vinte nga antarsia e kėtyre partive, pėr shkak tė rrėshqitjes dhe largimit tė kėtyre dy partive nga synimet kombėtare tė shqiptarve tė Kosovės dhe pėr shkak tė uzurpimit tė udhėheqėjes sė kėtyre dy partive nga strukturat e kompromituara tė Lidhjes sė Komunistėve tė Jugosllavisė.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sipas po tė njėjtave burime thuhet se vet kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės i kishte prezentuar Projektin Ibrahim Rugovės dhe i njejti i kishte thėnė se iniciativėn pėr ngritjen e pėrmendores sė Skendėrbeut, duhet dhėnė PSHDK-sė, konkretisht Mark Krasniqit, "pėr rritjen e rejtingut kombėtar pėrpara zgjedhjeve parlamentare nė Kosovė", ai kishte dhėnė edhe porosin pėr datėn, "projekti duhet tė realizohet nė muajin tetor tė kėtij viti pikrisht gjat fushatės parazgjedhore ose pėrpara fushatės". Mark Krasniqi ka qenė njė ish-komunist dhe partizan i Titos dhe Rankoviqit, pjesmarrės nė Konferncėn e korrikut 1945 nė Prizren ku bėhet shkelja e vendimeve tė Konferencės sė Bujanit dhe bėhet aneksimi i Kosovės nga Serbia, Mark Krasniqi pėr 12 vite ka qenė pėrkthyes nė Akademin e Shkencave dhe Arteve Srbe nė Beograd dhe i martuar me serbe, ndėrkoh qė edhe sot ruan mardhėnje miqėsore me serb, pasi bijen e ka tė martuar me serb, Mark Krasniqi ėshtė njė injorues i luftės ēlirimtare dhe ėshtė pjesmarrės nė organizimin e zgjedhjeve "tė lira dhe demokratike nė Kosovė" me 24 mars 1998, ndėrsa sot ėshtė aleati kryesor i Lidhjes Demokrattike tė Ibrahim Rugovės. Pėr hirė tė korrektėsisė ndaj intelektualit dhe patriotit tė shquar Zotit Astrit Leka, po pėrkujtojmė se ai pas realizimit tė Projektit tė Bustit tė Skendėrbeut nė Gjenevė dhe punės nė projektin e Pėrmendores nė Prishtinė, ai ėshtė iniciator dhe ka punuar nė kėtė drejtim qysh nga viti 1999 qė statuja e Skendėrbeut tė ngritet nė Shkup dhe pėrpara Universitetit tė Tetovės pėr ēka ka biseduar me Arbėr Xhaferin dhe Fadil Sylejmanin. Po i nderuari Astrit nė kėtė rast ėshtė i vjedhur nga bisnismenėt e politikės pėr marketingje nė parg tė zgjedhjeve parlamentare nė Kosovė. Nė fundė po pėrkujtojmė lexuesit se tė gjitha kėto projekte Zotri Astrit Laka i ka punuar nga bugjeti i tij familjar, ai edhe realizimin e projektin tė bustit tė Skendėrbeut nė Gjenevė e ka realizuar vetėm me bugjetin e tij familjar, realizimi i tij ka zgjatur pesė vite e gjysėm!!

LARTË

NGA KUSH U VODH IDEJA PĖR NGRITJEN E MONOENTIT TĖ SKENDERBEUT NĖ PRISHTINĖ

ARRITJA E SKENDERBEUT NË PRISHTINË