Make your own free website on Tripod.com

BIOGRAFIA IME

ARTIKUJ NË EPOKA E RE

ARTIKUJ

INTERVISTA

KOSOVA PËRCAKTIMI IM

AVDUSH HASANI

FOTO TË UĒK-së

A DO TĖ VOTOHEN MASKAT NACIONALISTE NĖ ZGJEDHJET NACIONALE TĖ KOSOVĖS

KRYETARI QĖ DĖSHIRON TĖ JETĖ NGA " BRADASHI " DHE KRYETAR I "PODUJEVĖS" E JO NGA BARDHOSHI DHE KRYETAR

DISTANCIM PUBLIK- drejtuar instancave partiake tė LDK-sė dhe mjeteve tė informimit

DROMCA NGA TENDENCA PĖR PĖRQARJE NDĖRSHQIPTARE

NĖ RETROSPEKTIVĖ ; QĖSHTJA E PĖRFAQĖSISĖ SĖ KOSOVĖS NĖ TIRANĖ NĖ VITIN 1994

SA FYTYRA I KE O IBRAHIM RUGOVA ??!!

PORTRETI I IBRAHIM RUGOVĖS NĖ FUSHATĖN ZGJEDHORE 2001

SHKRIMET ME POROSI QË I BËNË SHEFQET JASHARI-STROFCI

SHKRIMET ME POROSI QË I BËNË SHEFQET JASHARI - STROFCI

Reagim nė shkrimet e Shefqet Jashari - Strofci me titull "Pse jemi kėshtu siē jemi?" tė botuara nė gazetėn "Bota Sot" nė fundmuajin e majit 2001

Shkrimet me porosi qė i bėnė Shefqet Jashari - Strofci, janė sikur ajo puna e kėngėve me "kutlla gruri" qė u paguhej kėngėtarėve mė heret pėr tė qitur nė kėngė "heroizmat" e dikujt. Nuk do tė ja vlente tė merret njeriu me te por pėr hirė tė informimit tė opinjonit tė pa informuar, duhet disa gjėra tė sqarohen. Njė tė vėrtetė qė nė fillim mė duhet tė potencoj; Shefqet Jashari - Strofci deri pas luftės nuk ka qenė antar i LDK-sė dhe nuk e ka paguar 3%, kėtė e them me pėrgjegjėsi se nė atė periudhė vet isha antar i Kryesisė sė Degės LDK-sė nė Zvicėr dhe antar i Komisionit tė 3% nė Zvicėr, fakte kėto qė i kam tė njohura personalisht. Kėto fakte u potencuan pėr tė shprehur dėshminė se nė rastin e tij nuk ėshtė fjala se mbronė diēka qė e njeh dhe ka bashkvepruar atje, por ėshtė fjala pėr shkrime tė porositura. Pėr ta parė edhe opinjoni se ku dhe ēfar shkruante Shefqet Jashari-Strofci para lufte, do tė citoj shkrime dhe intervista tė tij nė revistėn "Drita" qė botohet nė Suedi. Nė shkrimin "Veprimtaria e partive tona politike" tė botuar nė Revistėn "Drita" Nr. 14, nė vitin 1997 ai me sarkazėm shkruante: " tė premten e parė tė muajit shtator tė kėtij viti, i dalldisur dhe i qefuar nga meza e shijshme dhe visku irlandez ju drejtua tė pranishmėve me njė tonė tė lartė dhe autoritativ se Pavarsia e Kosovės shtet i pavarur dhe neutral i lidhur me kėmbė tė djatht me Shqipėrin e me kėmbėn e majt me Serbin u sigurua!! Kjo fitore e madhe u arrit nė saje tė punės kėmbėngulėse tė magjistarėve mė nė zė tė Kosovės....."(Shefqet Jashari-Strofci) !!! Tash kjo puna e Shefqet Jasharit - Strofci qė me ēdo kusht ta bėjė ndryshimin e historisė sė luftės sė UĒK-sė dhe fillet e saja nga Drenica tė i zhvendosė nė periferi tė disa fshatrave tė Deēanit ose mė mirė me thėnė nė mahall tė Tahir Zemės, ėshtė punė me "kutlla gruri". Ėeshtė e drejtė e tij, por tė mos mendoj se publiku shqiptar mund tė mashtrohet aq lehtė nga "kėngėt" e porositura nga specagjinjėt e pasur tė Dukagjinit, duke menduar se munden ta pėrvetėsojn trimėrin dhe sakrificėn e Drenicės qė ėshtė piemont i rrezistencės shqipėtare nė pėrgjithėsi. Apsurdet e tij fillojn nė fillim me hymnet dhe lavdet pėr gazetėn qė ja boton shkrimet, e ajo ėshtė "Bota sot" qė nė ēdo moment veten e quan "kombėtare", e gjora mė sė shumti vuan nga mungesa e kombtarizmit dhe pikrisht kėtu e ka atė kompleksin qė nė ēdo moment shminkatet si kombėtare. Ajo po tė ishte vėrtetė kombėtare nuk do tė thoshte fare se ēfare ėshtė sepse vet pėrmbajtja do tė tregonte!!! Gazetė kjo qė botues ka njė ish polic tė Jugosllavisė dhe e sponzorizuar nga firmat e dyshimta piramidale si Iliria Holliding qė hapte dhe lente gropa nė Tiranė dhe Mebatx me kapital rus!!! Me gazetar tė korridoreve tė Komiteteve Komunale dhe Krahinore Komuniste jugosllave. Nė kėtė gazetė nė njė faqe mund tė gjesh hymne pėr Bajram Currin dhe nė faqen tjetėr lavde pėr vrasėsit e tij, nė njėrėn faqe Ramush Haradinajn e nė faqen tjetėr Tahir Zemėn, nė njėrėn faqe Ali Lajqin e nė faqen tjetėr Tadej Rodiqin gjykatėsin etj. qudira qė i gjen vetėm nė Botėn e ēudirave!!! Apsurdet e Shefqet Jasharit nga Strofci kanė histori : ai mundohej ta korrigjoj Komandantin e brigadės 138 tė UĒK-sė, Rrustem Berisha dhe oficerin e lartė tė UĒK-sė Naim Malokun se si ėshtė zhvilluar betejat dhe lufta e Koshares, dhe kėtė nga komoditeti i Zvicrės, pa e parė kurrė Kosharen dhe luftėn me sy!! Nė njė shkrim pėr Ahmet Krasniqin mundohet qė martesėn e tij me njė serbe dhe krijimin e familjes me te, ta paraqes si martesė tė programuar pėr qėshtje patriotike...!! dhe nė njė libėr tė Tahir Zemės qė Shefqet Jashari ėshtė si redaktorė a recenzent, mbetjen e disa ushtarve tė plagosur nė spitalin e UĒK-sė nė Prapaqan e paraqet si qėndrim i tyre vullnetar, tė plagosurit jo qė i kishte lėnė "komandanti i FARK-ut legjendar", po kishin vendosur vullnetarisht tė qėndrojn nė spital dhe tė presin aty gjelatėt serb!!!! Shkrimi i fundit denigrues (Pse jemi kėshtu siē jemi? - Botuar me disa vazhdime nė "Bota sot") kundėr emigracionit tė Kosovės, sidomos pas periudhės sė vitit 1981, mė duken sikur dikur shkrimet e "Tanjugut" dhe gazetės "Komunisti", ku atbotė shkruante Rrustem Rugova, i cili mundohej tė sqaronte karakterin e grupeve ilegale tė burgosura dhe tė emigruara nė Europėn Perendimore - edhe ky i gjori shkruante me porosi !! Cilsimet apsurde pėr Lėvizjen e Projektit tė Republikės sė Kosovės, se ishte lėvizje e majtė, se ishte staliniste, enveriste etj. janė apsurde dhe janė gjellė tashmė e "shijuar" Jugosllave. Marrja nėpėr gojė e veprimtarve si Hasan Mala, Saime Zeka, Bardhyl Mahmuti, vllėzėrit Xhemaili, Ibrahim dhe Muhamet Kelmendi, Xhavit Haliti, Gafurr Elshani, Ali Ahmeti etj. dhe duke ju dhėnė epitete se ishin stalinista etj !!! ėshtė mė shumė se apsurd!! Tė gjith tė pėrmendurit kishin azilin politik tė njohur nga shtetet mė demokratike tė kohės, dhe ēka ėshtė njohja e azilit politik dhe fitimi i tė drejtave dhe privilegjeve nga kjo, besoj se Shefqet Jashari e din fort mirė, e din fort mirė edhe pėr lehtėsit dhe dhėnjen e kushteve tė mira pėr organizim tė emigracionit shqiptar, shtypje tė gazetave, librave, organizim tė demostratave antijugosllave, tubimeve dhe manifestimeve tė ndryshme, pikrisht kėto shtete i kishin dhėnė Lėvizjes sė Projektit tė Republikės sė Kosovės (LPRK). Paramendoni atėher botuesin e gazetės "Bota Sot" polic aktiv Jugosllav, Tahir Zemėn oficer tė shėrbimit informativ Jugosllav, Ahmet Krasniqi oficer tė Armatės Popullore tė Jugosllavisė e komunista tė tjerė tė deklaruar Jugosllav, nga ata tash Shefqet Jashari - Strofci bėnė pagėzimin e dytė dhe i shėndėrron nė nacionalista shqiptar !!! Ka mundėsi tė shkruhet me qasje kritike edhe pėr LPK-nė me adresė edhe pėr LPK-nė pa adresė, edhe pėr LDK-nė edhe pėr Komitetin pėr Informimin e opnjonit botror, pėr mundėsit e njė pune mė tė madhe dhe pėr bashkpunimin dhe bashkimin, por ato kritika nuk krahasohen kurrėn e kurrės me tė adhuruarit e Shefqet Jasharit- Strofci. Asnjėher dy LPK-t dhe Komiteti... nuk kanė qenė nė pushtet nė Kosovė dhe kurrė nuk kanė shkelur tė drejtat e njeriut dhe tė drejtat kombėtare sikur tė adhuruarit e Shefqet Jasharit-Strofci. Shefqet Jasharin -Strofci nuk e pengon qė kėtė fushat e bėn nga gazeta e njė ish polici Jugosllav, se merr nė mbrojtje ish oficer tė APJ-sė dhe ish politikan qė kanė qenė antar tė LKJ-sė deri nė nivele tė Komitetit Qėndror, qė nė Kosovė kanė shkelur tė drejtat kombėtare dhe tė drejtat e njeriut nė mėnyrėn mė brutale. "Pse ranė nė pritat e sigurimit jugosllav nė Kosovė Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, Regjep Mala, Nuhi Berisha etj" shtron pyetje Shefqet Jashari - Strofci, pyetje shum me vend, por kėsaj pune i thonė nuk po e shoh pyllin nga drunjėt, sikur tė kishe jetuar nė planet tjetėr Shefqet Jashari, ai vet shkruan nė njė gazetė qė e boton ish polici i jugosllavisė, ėshtė recenzent i librit tė ish puntorit tė shėrbimit informativ jugosllav, ėshtė i rrethuar me ish komunista jugosllav qė edhe me kombėsi janė deklaruar si Jugosllav !!! Ai bėnė njė pyetje tė vogėl, kush i vrau kėta katėr dėshmorė, kur mundė tė shtrohet pyetja tjetėr : Vetėm gjat periudhės 1981-1989 kush i vrau 167 shqiptar pėr qėshtje politike, kush i ka plagosur 500 shqiptar pėr qėshtje po ashtu politike, kush i ka ndjekur penalisht 12 mij shqiptar pėr qėshtje politike, kush i ka trajtuar nė polici mbi gjysėm milioni shqiptar, dhe nė fund kush e zbatoi gjendjen e jashtzakonshme dy herė gjat kėsaj perudhe nė Kosovė ???!!!! Athua e din Shefqet Jashari kėtė tė vėrtetė apo shtiret sikur nuk e din, deri ta marr pagėn pėr shkrimin e porositur!!!! Athua e din Shefqet Jashari kush i detyroi tė emigrojn nė egzil shum djelmosha tė rinjė nga dhuna policore jugosllave, kush e pėrndjeku Hasan Malėn, Bardhyl Mahmutin, Saime Zekėn, vllėzėrit Xhemaili, Ibrahim dhe Muhamet Kelmendin, Xhavit Halitin, Gafurr Elshanin, Ali Ahmetin e mijra tė tjerė ? A i shkon mendja Shefqet Jasharit - Strofci te dhembja qė kanė ndier personat e pėrmendur dhe familjet e tyre, prej tyre ka qė kanė edhe tė vrarė nga familja e ngusht nga okupatori serb dhe bashkpuntorėt e tyre, apo shiqon vetėm kryerjen e porosisė politike me shkrime tė porositura ???!!! A mund tė na bindė se qėllimi i tij ėshtė ndriqimi dhe afirmimi i tė vėrtetės ??!! Tjetėr kund e ka hallin Shefqet Jashari-Strofci, tjetėrkund e kanė hallin edhe porositėsit e shkrimeve tė tilla !! Kush ku po jetė nė historin e Kosovės, dhe a do ta shkruaj historin LDK-ja fituesja e zgjedhjeve lokale tė vitit tė kaluar ? Edhe porositėsit edhe autori e dinė se po tė i kėndohen hymne ikanakėve tė politikės paqėsore qė krijoi njė milion ikanak dhe atė produkt pastaj e shėndrroj nė votė e votėn nė pushtet, kėnga nuk u del e mirė !!! Tash po tė merrte kėtė detyrė Shefqeti dhe tė shkruante se kush mė mirė ka qajtur nė Bllacė, kush mė mirė i ka numruar shuplakat e serbėve para kamerave tė BBC, CNN, EURONEWS etj. nė ikje e sipėr, nė vendė se tė kryenin detyrėn qytetare dhe tė i pėrgjigjeshin ligjit tė luftės, tė mbronin tė pambrojturit, kjo nuk do tė ja qitke kėngėn e mirė as porositėsit as shkruesit me porosi!!! Dhe tash tė gjendur ngusht me fitoren e materjalizuar nga projekti i tyre i ikanakėve tė kampeve tė Bllacės, Stankovecit, Kukėsit, Ēegranit etj. nuk din si tė ja bėjnė!! Kanė menduar tė zbulojnė medaljen "Loti nė Bllacė" dhe tė gjith tė merituarve pėr kėtė tė i dekorojn, apo tė ndėrtojn ndonjė lapidar, po kėtė nuk e kishin ndėgjuar dhe parė askund, heqin dorė dhe tash turr e vrap nė krijimin e heronjėve, betejave dhe luftrave heroike qė kanė zhvilluar fituesit e pushtetit lokal nė Kosovė : LDK-ja!! Kėtu ėshtė halli dhe detyra shum e rėndė e Shefqet Jasharit - Strofcit!! Kush kujt po ja vjedh meritat ? Cila ishte Guerilja e Kosovės dmth UĒK-ja dhe kush kujt po ja vjedh meritat ? A mundet dikush tė besoj se Guerilja dmth UĒK-ja u formua nė diasporė nga Bujar Bukoshi, Sali Ēeku, Saim Tahiri, Zenun Idrizi, Tahir Zemaj, Saim Tahiri, Ismet Avdullahu etj. !!! Unė personalisht i kam njohur dhe kontaktuar Bujar Bukoshin, Sali Ēekun, Saim Tahirin, Zenun Idrizin, Ismet Avdullahun (tė gjith nė emigracion) dhe pa dashur as tė uli dhe as tė ngriti veprimtarit e tyre, puna e disa prej tyre ka qenė nė ndihmimin e forcave ushtarake qė veq ishin tė formuara dhe vepronin nė Kosovė. Bujar Bukoshi si kryeministėr i Kosovės nė ekzil nė vitin 1993 kishte shkapėrderdhur "ministrin e mbrojtjes" i kishte larguar Nikė Gjeloshin, Ramush Tahirin dhe Anton Kolėn. Bujar Bukoshi nė qershor tė vitit 1998 bėnė publikimin e formimit tė Ministrisė sė Mbrojtjes sė Kosovės nė Gjermani me ministėr Ahmet Krasniqi. Vetėm naivėt mund tė mashtrohen dhe tė mos e dijn se atėher UĒK-ja kishte Shtabin e Pėrgjithshėm, Drejtorin Politike, dhe kishte njė pėrbėrje dhe shtrirje organizative nė krejt Kosovėn. Shefqet Jashari - Strofci e ka lehtė nėse don tė argumentoj me fakte : UĒK-ja ka pasur strukturat e veta qė i dinė e gjith Kosova, le tė pėrmendė se cilin njisit, cilėn brigadė e formuan Bujar Bukoshi, Sali Ēeku, Saim Tahiri, Zenun Idrizi, Saim Tahiri, Ismet Avdullahun etj. pa nėnvlersuar, por duke ēmuar heroizmin e Sali Ēekut dhe rėnjen e tij duke hyrė nė Kosovė, i cili po tė kishte fatin tė hynte nė Kosovė pa tjetėr se do tė shtonte heroizmat. Ėshtė jo modeste qė persona nga emigracioni, pasi kanė mundėsi dhe tė holla e munden tė porosisin shkrime me "kutlla gruri" tė pėrvetėsojn meritat e atyre djemėve dhe vashave nė Kosovė qė gjithė kohėn rrezistuan pėr lirin e Kosovės nė Kosovė. Por fatkeqėsisht qyrku (gėzofi) shum kujt po ja mbulon marren!! po besoj pėrkohėsisht!! Vetėm njė duhet bėrė publike, jo tė gjith ata qė ishin nė ushtrime ushtarake nė Shqipėri, kryen me nder misionin e marrė, njė pjesė e madhe e tyre kanė aziluar nė perendim ! Nuk do tė ishte problem vetėm azilimi i tyre, po qėshtja ėshtė se pėrpara organeve tė shteteve qė kanė kėrkuar strehim, kanė deklaruar lėndėn dhe kanė dekonspiruar, e kush ėshtė nė rrjedhė tė kėtyre ngjarjeve e din se ēfar dėmi ėshtė bėrė me kėtė dekonspirim dhe zbulim tė dhjetra veprimtarve !! Kėta tė aziluar qė tash na paraqiten si themelues tė UĒK-sė, as qė tentuan mė te kthehen nė Kosovė dhe tė ndihmojn luftėn ! Ka qenė njė pėrpjekje dhe ėshtė themeluar FARK-u, por i cili ka veprue vetėm nė Shqipėri dhe ka pasur filiala nė shtete tė Perendimit!! Veprimi i FARK-ut ka qenė ilegal, pasi qė ata publikisht gjithkund kanė bartur shenjat e UĒK-sė !! Ēka ka shkruar dhe deklaruar mė parė Shefqet Jashari - Strofci ? "...Rugova dhe Bukoshi ndajnė bashkėfajsin me ēetnikėt e Beogradit….." "....Nada Milosevic dhe Nenad Nikic ndihmojn LDK-nė...." Revista "Drita" Nr.13.1997, Suedi Titulli "Veprimtaria e partive tona politike" "Deklarata e Rakigjis sė fortė nė kafen "Partia mbi tė gjitha" nė Prishtinė se Pavarsia e Kosovės u sigurua nė saje tė punės sė pakursyer tė magjistarėve dhe fallqorve mė nė zė tė Kosovės dhe tė botės, krijoi habi dhe kaos nė antarsin e partisė tonė mė tė madhe." ……." Kėshilltari pėr informata Kalemgjia mė besnik i Gjyqit tė Qarkut tė Prishtinės, qė nga viti 1981-1988 nėhallėligu (Xhemail Mustafa) ceku se Deklarata e Rakigjis sė fort (Ibrahim Rugova) i pushtoi tė gjitha agjensit e lajmeve nė tė katėr anėt e botės."!!! Mė tutje …. "Nėhallėligu jep edhe njė informatė interesante, ai tha se shtypi i Beogradit e veēmas "Nasa Borba" i njoftoi lexuesit duke shprehur se Nada Milosevic nga Zajecari dhe Nenad Nikic nga Leskovci gjenden dikun nė Kosovė dhe punojn pėr interesa tė Partisė mė tė madhe shqiptare."!!!! Revista "Drita" Nr.25.1999, Suedi Titulli : "Pse po pengohet kompletimi i Qeveris sė Kosovės" "Me daljen nė skenėn politike tė Unionit tė Pavarur Studentor dhe tė UĒK-sė, shqiptarėt e mundėn frkėn qė ishte krijuar me politikėn shtatvjeqare tė LDK-sė "shtrije qafėn e mos bėzaj", por prishėn edhe status quon nė Kosovė-" ……. " Subjektet tona politike dhe shtetrore, e nė veēanti Qeveria e Bukoshit, nė vend se t`i bashkojn veprimet dhe qendrimet pėr ta forcuar me kuadro dhe me armatime tė rėnda atė, vazhduan me politikėn e tyre shtatvjeēare " dikush thumbit dikush patkoit" thuajse asgjė nuk po ndodhė edhe pse Kosova po digjej flakė"!!!… "Marrėzit e liderėve shqiptar me nė krye Rugovėn e Bukoshin sėrish po nxjerrin kokėn. Ende po e luajn lojėn e djallit tė mallkuar, duke bėrė luftė pėr pushtet dhe pozita udhėheqėse pa e krijuar shtetin."…."Ata duhet ta dijnė (Rugova dhe Bukoshi) se ndajnė bashkėfajsin me ēetnikėt e Beogradit….."!!! ……"Veprimet e tilla me siguri do t`i sjellin kob, mjerim,vaj dhe varre tė reja Kosovės, ndėrsa atyre vetėm turpin dhe mallkimin."!!!….."Pėr fat tė mirė UĒK-ja ėshtė bėrė ajo lokomotiva pas sė cilės po ecėn e gjith Kosova." duke pėrfunduar "Tė shpresojm se tani e tutje kėtė lojė tė rrezikshme nuk do tė guxojn ta luajn ata qė me shtat vite luajtėn nė kurriz tė kombit tonė tė shumvuajtur."( Shefqet Jashari-Strofci)

Revista "Drita" Nr.17.1997 Suedi

Poezi e Shefqet Jasharit - Strofci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kėto janė vetėm njė pjesė e shkrimeve tė Shefqet Jasharit - Strofci tė botuara nė revistėn " Drita ". Problemi qė tash na paraqitet te Shefqet Jashari - Strofci ėshtė konsekuenca dhe besueshmėria, ai mund tė bėjė sallto tė tilla qė mund tė lexohen vetėm nė Botėn e qudirave !! Kjo shihet me ndryshime sikur stinėt e vitit, kur LDK-ja dhe Ibrahim Rugova ishte nė krizė morale edhe materjale, Shefqt Jashari - Strofci i sulmon dhe nė njė moment shprehet " Ata duhet ta dijnė (Rugova dhe Bukoshi) se ndajnė bashkėfajsin me ēetnikėt e Beogradit….. "!!! nė periudhėn e pasluftės kur LDK-ja merr pushtetin lokal nė Kosovė, ai kthen gėzofin dhe ju thur bejte e lavdata, kjo pastaj shton bindjen se shkrimet e tij janė shkrime tė porositura dhe tė shkruara ndoshta edhe nga tjetėrkush, po ky vetėm vėnė firmėn pėr autorsin e tyre !!! Ėshtė njė e vėrtetė qė duhet potencuat ; vet Shefqet Jashari - Strofci ėshtė viktimė e stalinizmit jugosllav dhe i policis kuislinge tė Kosovės, te e cila sot ėshtė strehuar dhe nė gazetė tė tyre e ndien veten mirė dhe shkruan !!! Pėr kėtė ėshtė njė fjalė e popullit qė thot : "Mos tė mujt syri i ujkut", ujku kur sulmon dhe bjen nė kope, me syt e tij hipnotizon viktimėn e tij dhe e detyron gjahun tė i shkoj pas !! Kjo si duket e ka zėnė edhe Shefqet Jasharin nga Strofci dhe vėshtirė tė shėrohet nga syri i ujkut !! Pėr tė vėrtetuar kėtė po citojm se ēka thot ai pėr " shokun " Josip Broz Tito qė ishte Kryetar partie dhe shteti qė e kishin ndjekur e persekutuar ate dhe gjith popullin e Kosovės. "Drita" nr 15- 1997, Suedi "Kėto tė drejta i arriti populli ynė, nė saje tė politikanit dhe strategut tė zgjuar tė popujve jugosllav, Titos, i cili shikonte mė larg dhe mė mirė se tė gjithė bashkėkohėsit e tij nė udhėheqjen e atėhershme jugosllave."!!! Nė vazhdim do tė shohim se cili ishte qėndrimi i Shefqet Jasharit-Strofci rreth kėrkesės pėr Republikėn e Kosovės, nė po tė njejtin shkrim nė revistėn " Drita " : "Shprehnim frikėn qė poqese Kosova do tė bėhet Republikė, do tė krijohej njė shtresė e priviligjuar nga radhėt e shqipėtarve qė do ta luftonte bashkimin kombėtar."!!! Ndėrsa se sa ishte komunist vet Shefqet Jashari - Strofci, e potencon vet nė po tė njejtin shkrim pėr "kontributin" e tij nė demostratat e vitit 1968 : "Sabri Novosellės ja dhash kėngėn e Internacionales Komuniste. Kjo kėngė do tė duhej tė kėndohej nė demostratė. E pata titulluar Poshtė padronėt e padrejtėsia:" !!! Se ēka ju dashke demostruesve tė 1968 internacionalja komuniste, Shefqeti nuk e sqaron, vetėm njė dihet qė ajo kėngė kėndohej nė sallat e Komitetit Qėndror tė Lidhjes sė Komunistave tė Jugosllavisė dhe partive simotra tė sajė!!! Pas kėtyre fjalėve dyshimi pėr Republikėn e Kosovės, pas kėtij admirimi pėr "shokun Tito", pas tentimit qė demostruesve tė 1968 tė ua mėsoj kėngėn e Internacionales komuniste, pas deklarimit "...Rugova dhe Bukoshi ndajnė bashkėfajsin me ēetnikėt e Beogradit….." dhe "....Nada Milosevic dhe Nenad Nikic ndihmojn LDK-nė....", pastaj rrotullimi nė 360 shkallė dhe mitizimi ityre, nuk ėshtė e ēuditshme qė gjithēka tė ndėgjohet dhe lexohet nga ai !! Po a mund tė i besohet, dhe tė kuptohet se ėshtė nė rrjedhat e zhvillimeve tona kombėtare nė Kosovė dhe mė gjėrė. Ēka tė themi pas kėsaj ? A e meriton Shefqet Jashari nga Strofci tė dėgjohet mė tutje dhe tė bashkėbisedohet me te ? A e meriton mė tė sqarohet dhe tė polemizohet me qėndrimet e tij ? Nga ana humanitare po, kurse nga ana publicistike, politike dhe historike jo!!

LARTË

BARAKĖS TONĖ

Tė lumtė ne, tė lumit moj, Pėr Barakėn tonė. Partiashėt e partiashėve moj, Aty ēerdhen kanė. Tė lumt ne tė lumit moj, Pėr Barakėn tonė nėn dardhė Vendime tė pėrshtatshme moj, Pėr fqinjėt tanė aty janė marrė. Tė lumt ne tė lumit moj, Pėr Barakėn tonė nėn mollė Aty bėhen biseda moj, Vaji e kukama dėgjohen hollė. Tė lumt ne tė lumit moj, Pėr Barakėn tonė nėn kumbull Kėngėt e vajtimit moj, Aty i dėgjojmė nė grumbull. Revista "Drita" Nr.20.1998 Suedi Poezi e Shefqet Jasharit - Strofci KRYETARI JONĖ Tė lumt ne tė lumit moj ! Pėr Kryetarin tonė shallė kuq e zi. Ka afruar rreth vedit falltorė me magji Tė dijshėm, tė pashėm dhe me shum aftėsi. Tė gjith tė betuar nė krye tė dashit e nė raki Se Kosovėn do tė na e bėjnė tė dytėn Shqipėri ! Kemi Kryetarin moj, shumė burrė azgan Jetėn me qallėm e jerdam e bėnė Nė pikė tė verės, ai shallin e vėnon, Se ajo prej tė tjerėve shumė mirė e dallon Lumit ne tė lumit moj, pėr atė azgan Dhe mjerė popujt tjerė qė s`e kanė ! Historin e botės moj do ta ndryshoj ! Jo me forcė e organizim , po me lojė! Me protesta , piskamė e kukamė Me durim "Prit gomar sa tė del bar " Ne do tė zėmė vendin e parė ! Me shpresė se "ujku do tė ndrroj ves " Brenda njė shekulli vet do tė vdes ! Tė lumt ne tė lumit moj, Pėr Kryetarin tonė shallin me lara Mjer ai qė kėtij na i del pėrpara ! Do tė na e bėjė nė ballkan moj Tė dytėn Shqipėri. Tė lidhur me kėmbėn e djathtė moj Me nėnėn Shqipėri E me kėmbė tė majt moj me tė Madhen Serbi !!!!!