Make your own free website on Tripod.com

BIOGRAFIA IME

ARTIKUJ NË EPOKA E RE

ARTIKUJ

INTERVISTA

KOSOVA PËRCAKTIMI IM

AVDUSH HASANI

FOTO TË UĒK-së

ANTROPOLOGJI E MENDIMIT DHE VEPRIMIT POLITIK NĖ KOSOVĖ

BELAGJINJĖT E IBRAHIM RUGOVĖS

DEFEKTET NĖ ZGJEDHJET PARLAMENTARE DHE NĖ KONSTITUIMIN E INSTITUCIONEVE TĖ KOSOVĖS

FALCIFIKUESIT E HISTORISĖ SĖ RE TĖ KOSOVĖS

KUJTIME NGA BURGU

NGA KUSH U VODH IDEJA PĖR NGRITJEN E MONOENTIT TĖ SKENDERBEUT NĖ PRISHTINĖ

TRE VJETORI I QĖNDRESĖS LEGJENDARE TĖ UĒK-sė, JUBILEU 20 VJETORI I DEMOSTRATAVE TĖ VITIT 1981 DHE SFIDUESIT E TYRE

MARATONA DHE "FERPLEI" NĖ POLITIKĖN KOSOVARE

SUKSESI I MISIONIT SPECIAL TË DR. FLORA BROVINËS

E gjith Kosova dhe opinjoni europjan e ka ditur rastin e helmimit tė 7 000 nxėnėsve tė shkollave nė Kosovė gjat vitit 1990.Kėsaj i pat paraprirė helmimi i paraqitur pas ushtrimeve ushtarake tė Armatės Popullore tė Jugosllavisė nė rrethin e Klinės nė Gjimnazin "Luigj Gurakuqi" tė Klinės. Ėshtė e ditur pėr vėshtėrsit dhe depėrtimin e tė vėrtetės pėr kėtė rast, pengesat pėr hyrjen e mjekėve nga bota dhe pengesat pėr qitjen e mostrave tė gjakut jasht Kosovės pėr tė u analizuar dhe pėr tė gjetur shkaktari i helmimeve dhe diagnostifikimin e sakėt. Janė tė njohura rastet edhe pėr largimin dhe mospranimin nėpėr Spitale dhe Ambulanca nė Kosovė. Pastaj mė vonė ėshtė bėrė publik emri i mjekut Francez Dr Bernard Benedetti i cili edhe bėnė konfirmimin se nė Kosovė ndaj fėmijėve ėshtė pėrdorur gazra toksike dhe jep diagnozėn e sakėt dhe emrin e helmit tė pėrdorur si helmi Lindan dhe Sarin helme kėto kimike tė pėrdorura mė heret nė luftrat e Gjirit Persik.. Po si ka ardhur deri te zbulimi i kėsaj tė vėrtete, deri tani nuk ėshtė publikuar dhe thėnė asgjė konkrete. Shkaku dihet. Misioni ka qenė shum i rėndėsishėm pėr shėndetin e fėmijve dhe sekret. Kush ishte nė ballė tė kėtij misioni kaq tė rrezikshėm dhe me rėndėsi jetike pėr 7 000 nxėnės tė helmuar, e po aq familje tė traumatizuara pėr rstin e fėmijve tė tyre ? Kush tjetėr pos bijes qė vetėm Zoti e kishte pregatitur dhe bėrė gati pėr Kosovėn dhe pėr shpėtimin e fėmijve tė sajė: Dr Flora Brovina. Ishte ajo qė u dilte nė ndihėm jo vetėm nėpėr spitale dhe institucione tjera shėndetėsore po edhe nėpėr shtėpi private tė nxėnėsve tė helmuar. Ishte ajo qė vet personalisht kishte trajtuar mbi 1000 pacient tė rasteve tė helmimeve. Ishte ajo qė kishte marr pjesė drjtpėrdrejt pėr dėrgimin nė Zvicėr tė 150 fėmėjve pėr shėrim dhe pėr diagnostifikim sa mė real gjat dimrit tė vitit 1990- dhe vitit 1991. Ishte Flora Brovina ajo qė organizoi nėnshkrimin e njė apeli me titull "Na i mbroni fėmijėt tanė" tė cilin peticion e nėnshkruan mbi 200 mijė nėna shqiptare nga Kosova, ky peticion u bė publik dhe ju dorzua presidentit tė atėhershėm tė Jugosllavisė Stipe Mesiqit, presidentit tė Shqipėrisė Ramiz Alis dhe Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė De Kuelar. Ishte KMDLNJ nė krye me Adem Demaqin dhe me veprimtarėt qė kishte evidencuar emrat e tė gjith nxėnėsve tė helmuar. Ishin veprimtarėt nė teren si Sejdi Veseli, Igballe Rexha etj. qė ishin nė aktivitet tė pėrditėshėm pėr mbrojtjen dhe shėrimin e fėmijve tė Kosovės. Ishte Dr Flora Brovina ajo qė mostrat e gjakut dhe drejtpėrdrejt pėrvojėn e saj me pacintėt ua bėri tė njohur mjekėve Dr Bernard Benedetti nė Francė, Dr. Jürg Wyrsch dhe Dr Robert Imiger me tė cilėt ka shkėmbyer dhe pasur kontakte aktive deri nė zbulimin e shkaktarit tė helmimeve dhe deri nė sherimin e mijra nxėnėsve tė helmuar gjat vitit 1989-1990. Po si u bė depėrtimi nė Europė? "Kishim njė kohė tė gjatė qė kishim vėnė kontakte me Caritasin Zviceran - pėrkujton veprimtari i PDK-sė Ilmi Cakolli - po rreth rastit tė depėrtimit tė 150 pacientėve nxėnės tė helmuar, ndihmes tė veqant na ka ofruar Kolegji i Kishės sė Einsidellit nė knatonin e Schwyzit. Nė bashkpunim me mėrgimtarėt tė tjerė nė kėtė rajon, siguruam vendstrehimin dhe mjekėt ku do tė merreshin mostrat e gjakut dhe do tė bėhej shėrimi i nxėnėsve tė helmuar. Pasi bėmė pregaditjet e nevojshme pėr pranimin e tyre kontaktuam me Sejdi Veselin dhe e njoftuam pėr mundėsin e ofruar nga Kolegji i Kishės, Caritasi dhe nga mjekėt zviceran Dr. Jürg Wyrsch dhe Dr Robert Imiger. Ata punuan nė organizimin e udhėtimit tė nxėnėsve pėr nė Zvicėr. 150 ishte numri qė arritėm tė sjellim nė Zvicėr, ishin nga tė gjitha trevat e Kosovės, nga tė gjitha vendet ku ishin paraqitur helmimet, nga Prishtina, Daradana (ish Kamenica) Ferizaji Gjilani, Lypjani, Mitrovica etj. Sejdi Veseli na kishte njoftuar se gjith hulumtimet dhe gjith dijen e saj ishte nė gjendje ta dhuronte Dr Flora Brovina por pėr tė arritur suksesin duhej edhe konspiracioni i nevoejshėm pėr tė pasur sukses misioni shum i rėndėsishėm pėr fėmijėt e Kosovės dhe pėr vet Kosovėn. Reth transportit tė nxėnėsėve na ka ndihmuar shoferėt e vijave tė udhtimit tė autobusėve pėr Zvicėr Zotri Zenel Bunjaku dhe Qemajl Morina. Ardhja e nxėnėsve ėshtė organizuar nė grupe tė vogla bashk me udhėtarė tė tjerė. Ne kėtu nė kantonin e Schwyzit kishim organizuar familjet tė cilat do tė ishin pėrgjegjėse pėr pėrkujdesjen dhe vizitat e rregullta te mjekėt e caktuar. Ishin mėrgimtarėt dhe veprimtarėt si Behxhet Daka, Mejdi Shahini, Fetah dhe Hava Syla, Kamber e Nagjije Thaqi e shum tė tjerė qė pėrpos heqjes sė shpenzimeve rreth banimit dhe ushqimit tė pacientėve kishin bėrė njė punė tė madhe edhe nė pėrkujdesjen dhe organizimin e terapive dhe kontakteve tė rregullta me mjekėt Zviceran. Dy vizita tė drejtpėrdrejta kanė qenė edhe nga Dr Flora Brovina dhe Sejdi Veseli . Dr Flora Brovina pėrpos vizitave pacientėve qė ishin nė Zvicėr organizoi disa takime konsultative me mjekėt e angazhuar Dr. Jürg Wyrsch dhe Dr Robert Imiger tė cilėve u rrėfente pėr pėrvojat e saja tė trajtimit tė mbi 1000 nxėnėsve tė helmuar.Ėshtė jo rastėsi bashkpunimi i mjekut Dr Robert Imiger me mjekun Francez Dr Bernard Benedetti me tė cilin ishin njohur qysh nga studimet, pėrvojėn dhe zbulimin e tij mjekėt zviceran e pėrdorėn nė kurimin e pacientėve tė ardhur nga Kosova. Gjat kėtyre takimeve lindi ideja pėr formimin e Caritasit nė Kosovė me qėllim qė ai tė ishte bartės i pranimit tė ndihmave mjekėsore qė do tė organizoheshin pėr shėrimin e pacientve tė tjerė tė helmuar qė ishin nė Kosovė, nga vet fakti se ishte shum i vėshtirė organizimi i udhtimit tė tyre pėr nė Zvicėr apo nė ndonjė shtet tjetėr tė Europės. Ashtu edhe qe vepruar, u formua Caritasi i Kosovės, nga analizat e mjekut Dr Bernard Benedetti, Dr. Jürg Wyrsch, Dr Robert Imiger dhe Dr. Flora Brovina u bė diagnostifikimi dhe u bė shėrimi sistematik i tė gjith nxėnėsve tė helmuar nė Kosovė .... "Nuk mundeme kėtė rast pa pėrmendur se aktiviteti dhe bashkpunimin me Dr Flora Brovina e kishim edhe gjat angazhimit tim nė Ushtrin Ēlirimtare tė Kosovės nė Zonėn Operative tė Llapit - vazhdon mė tutje Ilmi Cakolli - gjat muajit janar-shkurt tė vitit 1999 pėrmes Shemsi Veselit ne kishim kontakte dhe disa herė jemi kshillura me Dr Flora Brovina dhe kemi marr materjale sanitare pėr luftarėt e Ushtrin Ēlirimtare tė Kosovės." Ne mėrgimtarėt e Schwyzit qė ishim tė angazhuar nė kėtė mision kur ndėgjuam pėr kandidimin e Dr Flora Brovinės pėr Presidente tė Kosovės e tė kandiduar nga PDK-ja u gėzuam dhe njėherit ishim krenar se nė dy raste e kishim "mysafire" dhe e kishim ndihmuar nė njė mision tė saj shum tė rėndėsishėm pėr shėndetin e mijra nxėnėsve tė Kosovės dhe pėr vet fatin e Kosovės. Asaj i shprehim pėrkrahjen tonė dhe i premtojm se ashtu si ishim nė mbėshtetjen tuaj nė vitet e mundimėshme tė Kosovės ashtu do tė jemi nė anėn tuaj edhe nė fushatėn zgjedhore pėr tė ju pasur Presidente tė Kosovės, Dr Flora ishte gjithmon atje ku ishte mė sė vėshtiri pėr fatin e popullit tė Kosovės dhe kjo na bėnė krenar qė e kemi ".

LARTË

SUKSESI I MISIONIT SPECIAL TË DR. FLORA BROVINËS