Make your own free website on Tripod.com

BIOGRAFIA IME

ARTIKUJ NË EPOKA E RE

ARTIKUJ

INTERVISTA

KOSOVA PËRCAKTIMI IM

AVDUSH HASANI

FOTO TË UĒK-së

ANTROPOLOGJI E MENDIMIT DHE VEPRIMIT POLITIK NĖ KOSOVĖ

BELAGJINJĖT E IBRAHIM RUGOVĖS

DEFEKTET NĖ ZGJEDHJET PARLAMENTARE DHE NĖ KONSTITUIMIN E INSTITUCIONEVE TĖ KOSOVĖS

FALCIFIKUESIT E HISTORISĖ SĖ RE TĖ KOSOVĖS

KUJTIME NGA BURGU

NGA KUSH U VODH IDEJA PĖR NGRITJEN E MONOENTIT TĖ SKENDERBEUT NĖ PRISHTINĖ

TRE VJETORI I QĖNDRESĖS LEGJENDARE TĖ UĒK-sė, JUBILEU 20 VJETORI I DEMOSTRATAVE TĖ VITIT 1981 DHE SFIDUESIT E TYRE

MARATONA DHE "FERPLEI" NĖ POLITIKĖN KOSOVARE

SUKSESI I MISIONIT SPECIAL TË DR. FLORA BROVINËS

BELAGJINJĖT E IBRAHIM RUGOVĖS

Nė prezentimin e programit politik tė LDK-sė nė fushatėn zgjedhore nė Besjanė (apo Podujevo siē kanė dėshir ta quajn Hamiti, Veliu, Hoti etj) bėhet njė paraqitje e re e njė fytyre tė re tė LDK-sė qė s`jemi mėsuar ta shohim. Kėtė e bėri Sabri Hamiti ish delegat nė dy ish Kuvende tė Kosovės. Njė sqarim lexuesve, nuk ėshtė fjala pėr Sabri Hamitin i plagosur nė demostratat e 1981, dhe si disident antijugosllav i burgosur politik dhe i dėnuar me 4. vite burg nė vitin 1984, pjestar i UĒK-sė qysh nga fillimi i luftės dhe sot pjestar i TMK-sė, kėtė sqarim e bėra me qėllim se shum kush i pa informuar ka menduar se ky ėshtė ai Sabri Hamiti i LDK-sė !! Sabri Hamiti i LDK-sė tash 25 vite jeton nė Prishtinė dhe nė Besjanė (Podujevo siē ka dėshir ai ta quaj) vjen vetėm kur i duhen kokrrat pėr zgjedhje, ai ka lidhje familjare me Ibrahim Rugovėn e ka tė bijėn e agjės sė Ibrahim Rugovės pėr grua dhe do tė ishte vet kjo arsye qė ai tė kursehej pak nga megalomania e ngritjes sė mitit tė liderit partiak kur shprehet: "Ėshtė ky Ibrahim Rugova, tė cilin unė mund ta quaj Kryetari historik i Kosovės", ai privatisht mund ta quaj si tė doj, por nuk ka arsye tė ja imponoj tėrė Kosovės. Populli i Kosovės e ka tė qartė se ēfar historie ka shkruar ai me nėnshkrimet me Millosheviqin dhe takimet e tij me te, populli i Kosovės e ka tė qartė se bija e saj Flora Brovina ka qėndruar e papėrkulur, e burgosur e torturuar, por serbėt nuk arritėn qė ta detyrojn tė nėnshkruaj diqka me Millosheviqin ose tė takohej dhe fotografohej nė "Beli Dvor" tė Beogradit siq bėnte "kryetari historik i Kosovės" i preferuari, familjari i Sabri Hamitit tė LDK-sė. Ėshtė ēėshtje morali tash thirrja nė shumicėn dhe nė votėn e njė milion ikanakėve tė krijuar nga projekti politik i Ibrahim Rugovės dhe i Sabri Hamitit. Ai projekt nuk ju bėnė nderė, ju mund ta keni shumicėn, mund tė i fitoni zgjedhjet nacionale ashtu si i fituat zgjedhjet lokale por ai projekt i asaj fitorje ėshtė projekt i turpshėm qė nuk ju bėn nderė as juve e as popullit tė Kosovės !! Ai projekt i juaj politik do tė mbetet njė njollė e zezė nė historin e Kosovės!!! Ndrrimi fatal i tezave " - Nėse ju thotė dikush se punon pėr shtet e jo pėr pushtet, mos i besoni, sepse nuk ka shtet pa pushtet, e nuk ka as pushtet pa shtet.": shprehet Sabri Hamiti i LDK-sė !! Kėtu bėnė ndrrimin fatal tė tezave, deri dje ishte kreu i LDK-sė, ēdo mendim opozitar dhe kundėrshtar tė saj e anatemonte pikrisht me tezėn se "LDK angazhohet pėr shtet e jo pėr pushtet" duke i anatemuar tė gjith ata qė i dilnin karrshi, deri bėri nga secila parti nga dy krah, PSHDK-nė nė dy krah, PLK- nė nė dy krah, PSDK-nė dy krah, dhe si zakonisht njėri krah ose ai mė i "fuqishmi" qė trumbetonte se nuk luftojn pėr pushtet por pėr shtet, ishte nė krahun e LDK-sė!! Tash teza e re e Sabri Hamitit thot: mos ju besoni, kjo sikur tė ishte thėnė vetėm njė vit mė parė do tė kuptohej mos i besoni LDK-sė, mos i besoni PLK-sė krahu i Dedajt, mos i besoni PSHDK-sė krahu i Mark Krasniqit, mos i besoni PSDK krahu i Kaqusha Jasharit etj. !!!! Tash ėshtė interesant tė vrejm se sa do ta pasojn kėtė kthesė tė LDK-sė sė Sabri Hamitit edhe partitė satelite tė saj ?!! A ėshtė kjo fėtyra e re Lidhjes Demokratike tė Kosovės qė prezentohet sot ? A do tė dijnė kėshtu tė veprojn apo do tė vazhdojn me tė vjetrėn ?! Fėtyra tjetėr e LDK-sė !! Mė tutje kėshtu e bėnė profilizimin e ri tė LDK-sė Sabri Hamiti : "Prandaj, mė duken tė ēuditshme mendimet se duhet tė jemi tė urtė e tė butė, sepse kėshtu na duan tė tjerėt" !!!! Deri dje nė maje tė gjuhės dhe si vlerė potencohej se LDK-ja ėshtė pėr politikė paqėsore, urtėsia dhe mos provokimi i situatės ishin nė maje tė gjuhės gjat kohės sė okupimit serb, e sot kur okupatori serb nuk ėshtė nė Kosovė, pėr LDK-nė janė tė "ēuditshme mendimet se duhet tė jemi tė urtė e tė butė"!!! Po ēka do tė bėni ? Edhe kėshtu LDK-ja me satelit partitė e saj qė deri dje luftonin pėr shtet e jo pėr pushtet jan tė mbyllura nė gėzhojat e veta dhe as qė mendojn tė takohen sė paku me spektrin mė tė gjėrė tė Kosovės, atij spektri qė edhe ndėrkombėtarėt rregullisht e kontaktojn dhe e konsultojn. Ibrahim Rugova publikisht ėshtė shprehur se nuk ka ēka tė takohet me krerėt e PDK-sė, qe njė vit e mban pezull njė kėrkesė tė Ramush Haradinajt pėr takim etj.!!! Ėshtė pėr tė u habitur se pėr ēfar butėsie dhe pėr ēfar urtėsie flet Sabri Hamiti i LDK-sė!! Sabri Hamiti i LDK-sė proklamon ndrrimin e kursit politik tė LDK-sė, ajo mė nuk ėshtė pėr politik paqėsore, nuk ka mė si vlerė urtėsin dhe mosprovokimin e situatės, siē e kishte nė periudhėn e okupimit Serb!!! Ai tash proklamon se "mė duken tė ēuditshme mendimet se duhet tė jemi tė urtė e tė butė" !!!! Sabriu i LDK-sė edhe kur polici serb hynte nė shkollėn e fshatit, nga vjen ai, dhe i detyronte nxėnėsit ta rrahnin mėsuesin e vet, edhe kur polici serb rrahte shqiptar deri nė mbytje (rasti i Shefki Latifit) nuk ju nxente gjaku e tė thoshte: mjaft me durim, mjaft me urtėsi dhe politik paqėsore, mjaftė mė me gjakftohtėsi pėr mosprovokimin e situatės, jo Sabriu i LDK-sė atėher ishte tamam njė dekor i "demokracis" sė Millosheviqit, kishte dy mandate qė ishte zgjedhur DEPUTET dhe bėnte gjumin e rahatshėm patriotik, "ja ne po mundohemi tė bėjmė diēka" !! Pas proklamimit pėr ndrrimin e kursit tė LDK-sė a mundė tė i besohet Sabri Hamitit nė deklaratėn e tij ", po ju them kėtu publikisht se unė nuk do tė ndėrroj, do tė jem ai qė kam qenė" !!! A do tė jet ai Sabriu i LDK-sė qė nė programin e partisė sė tij qėndron ende postulati "LDK angazhohet pėr Jugosllavi federative ose konfederative dhe pėr reformėn e sistemit politik nė kėtė drejtim" postulat tė cilin e ka kritikuar edhe ish sekretari i fundit tė LDK-sė dhe i Shoqatės sė Shkrimtarve Zotiri Milazim Krasniqi ??!! Apsurdi shtohet kur pa u turpėruar pėr ato dy mandate pa bėrė asgjė pėr parlamentin e Kosovės, pa bėrė asgjė pėr ēlirimin e Kosovės, votuesve tė Besjanės apo (Podujevos siē ka qejf ai ta quaj) i drejtohet "...kam qenė i zgjedhuri juaj pėr Kuvendin e Republikės sė Kosovės mė 1992 dhe 1998. Ju po e shihni qė ka kėtu njė histori ngjarjesh dhjetėvjeēare nė tė cilėn hyn njė pjesė e biografisė sime" dhe historia e deputetllakut tė Sabri Hamitit ėshtė si pėrkujtimi pėr borėn e Bajgorės pėr ato dhjet vitet e kaluara !!! Belagjinjėt si drejtues politik "... kush i fal kriminelėt mund tė pushtohet nga krimi." Citon me plot gojėn Sabri Hamiti i LDK-sė !! Vet Lidhja Demokratike e Kosovės dhe Ibrahim Rugova janė tė rrethuar dhe tė pushtuar nga belagjinjėt e gjith Kosovės!! Komplet rojet dhe truprojet vijn nga familjet qė kanė bela pas veti !! Vet Ibrahim Rugova ka bėrė kėrkesė publike pėr rehabilitimin e ish policėve, ish gjykatėsve dhe ish prokurorėve qė i kanė shėrbyer Serbis!! Kriminelėt nė Kosovė vetėm nė periudhėn 1981-1989 kanė vrarė 167 persona, mbi 500 persona ka plagosur, 12 mijė persona ka burgosur dhe ndjekur penalisht , 500 mijė persona kanė kaluar nėpėr dosje tė tyre, qė tė gjithė kėta pėr qėshtje politike, pėr shkak tė angazhimeve tė tyre pėr lirin e Kosovės!! Disa prej kėtyre kriminelėve kanė vazhduar deri edhe nė luftėn e fundit 1998-99, ndėrsa eprorėt e tyre kanė organizuar dhe bėrė gjenocid nė Kosovė !! Janė mbi 10. mijė tė vrarė, 3000 tė zdukur e mijra tjerė tė burgosur e robėr tė luftės qė disa qindra ende gjenden nė burgjet Serbe !!! Ibrahim Rugova e gjen pėr nderė tė ketė truproja nga ish shėrbimi policor i Serbisė, nga ish sherbimi informativ i Ushtris Jugoslave, tė ketė aleat nga ish gjykatėsit si Tadej Rodiqi, ish politikan tė lartė dhe tė ulėt tė Lidhjes Komuniste tė Jugosllavisė dhe tė gjith kėta sė bashku jo qė pendohen pėr atė qė kanė bėrė por vazhdojn me krekosjen se do ta pėrsėrisin recidivin !!! Kush shkon me belagjinjė edhe gjenė belanė, po fatkeqėsia ėshtė se kėto pastaj prezentohen si "veprimtari politike" etjera !!! Kreu i Lidhjes Demokratike ėshtė pushtuar moti nga krimi dhe kriminelėt !! Viktimat e tyre janė shum : janė familjet e 167 tė vrarėve, janė 500 tė plagosur dhe familet e tyre, janė 12 mij tė denuar penalisht dhe familjet e tyre janė pastaj tė vrarėt dhe tė persekutuarit edhe nė luftėn e fundit !!! Sabriu i LDK-sė, kriminelėt dhe krimin i ka nė zyrat e LDK-sė dhe nė zyrat e partive aleate tė saj si PSHDK-ja, PSDK-ja etj.!!! Prej Lidhjes Demokratike tė Kosovės tash kėrkohet tė mos e rehabilitoj krimin, mos ta bėj atė vlerė dhe krekosje e kėrcnim ndaj ish viktimave tė saj po tė distancohet nga ata. A vlenė nė kėtė rast dhe pėr kėtė rast thėnja "Nė kuptimin universal, vendi a populli qė nuk ndėshkon krimin, rrezikon tė bėhet shoqėri e kriminalizuar". Kush ka nė Prishtinė shtėpi "njėmijė metrash katrorė" ? "- Nėse ju thotė dikush qė do tė krijojė drejtėsi sociale dhe pa asnjė ditė pune ndėrton shtėpi personale njėmijė metrash katrorė, mos i besoni." Vazhdon mė tutje Sabri Hamiti i LDKsė, dakord, po ai pikrisht tė preferuarin e tij Ibrahim Rugova e godet me kėtė!! Ėshtė Ibrahim Rugova qė shtėpin e ndėrtuar pėr institucione tė Kosovės e ka privatizuar, nė pėrshėndtejen e fundit me Kushnerit kur ja dha atė gurin e vogėl, deklaroi se "atė dhuratėn e madhe ja kam dhėnė nė nė SHTĖPI TIMEN" dhe si u bė ajo shtėpi e tij dhe si ėshtė blerė dhe me ēfar mjetesh ėshtė blerė ajo shtėpi e dinė krejt Kosova!! Ėshtė pyetje e shtruar hapur a thua Sabri Hamiti me kėtė ka thėnė mos i besoni Ibrahim Rugovės?!! A thua zgjedhėsit do tė dijn tė llogarisin se kush nė Prishtinė e ka shtėpin e madhe "njėmijė metrash katrorė" ?! "Prandaj, ju thėrras qė t'i shikoni njerėzit ēka bėjnė e jo vetėm ēka thonė. Provonie besimin tuaj!" porosit elektoratin Sabri Hamiti i LDK-sė. E tash po tė shohin me vemendje zgjedhėsit se ēka kanė bėrė dhe nga vijnė Ibrahim Rugova, Sabri Hamiti e CO, ėshtė sikur kur ndėgjon kėngėn e bukur tė gjelit tė hipur mbi majen e grumbullit tė plehut !! A nuk ėshtė ai bazament i ngritjes sė tyre "intelektuale" nga ish Komiteti Krahinor i LKJ-sė ?! A nuk ishin argat deri nė vitin 1989 tė Sinan Hasanit nė Akademin e Shkencave tė Kosovės, a nuk ishin argat tė Sinan Hasanit nė Lidhjen e Shkrimtarve tė Kosovės ?(Sinan Hasani, Ali Shukriu e CO janė koncepte tė ēarta pėr tėrė Kosovėn) Dhe tash gjelat e vitit 1990 bukur e kėndojn kėngėn, por fatkeqėsia ose bukuria e saj qė vret ėshtė se kėndohet nga maja e plehut nga maja e antivlerės nga maja e krimit !! Do tė ishte dashur tė kishte dikun njė pikė, dikun njė katarzė, dikun njė disidencė politike, dikun njė gėrvishje pėr qėshtjen kombėtare pėr tė besuar nė kombtarizėmin e Ibrahim Rugovės, Sabri Hamitit e CO !! Votuesit do tė duhej ta dijnė se a do tė jetė nė gjendje Sabri Hamiti ta ruaj dhe dėrgoi nė vendin e duhur votėn e tyre, apo do tė i humbė ato sikur qė i ka humbur devizat e veta nė bankat e Serbis nė Kosovė tė tipit piramidal apo tė shkuara nė fondin "zajam za srbiju" nė fillim tė viteve `90 ta ??!!!

LARTË