Make your own free website on Tripod.com

BIOGRAFIA IME

ARTIKUJ NË EPOKA E RE

ARTIKUJ

INTERVISTA

KOSOVA PËRCAKTIMI IM

AVDUSH HASANI

FOTO TË UĒK-së

BIOGRAFIA IME

FOTO

 

 

 

 

 

 

Kush jam unė?

Jam i lindur nė Llapshticė tė Besjanės (ish-Podujeva) me 2 janar 1964 nga babai Hajdari dhe nėna Bahtija si fėmij i parė i tyre. Shkollėn fillore kam kryer nė Llapashticė, Shkollėn e Mesme drejtimi i Kulturologjis - Informami Public kam kryer nė Besjanė ish-Podujevė, i regjistruar nė Fakultetin Filozofik drejtimi i Historis por pas dėnimit me burg pėr "propagandė armiqėsore" me ndalohet vazhdimi i studimeve. Nė tetor tė vitit 1982 burgosem sė bashku me shokėt Afrim Fusha, Bedri Ajeti, Muhmte Ymeri dhe vėllaun Ismet Cakiqi. Jemi dėnuar nga Gjykata e Qrkut e Prishtinės nga neni 133 Ligji Penal i Jugosllavisė pėr "propagand armiqėsore kundėr pushtetit tė klasės puntore dhe socializmit vetqeverisės" Gjykatėsi i shkallės sė parė ishte gjykatėsi Ymer Osaj ndėrsa i shkllės sė dytė tė plotfuqishme ishte Tadej Rodiqi. Unė mbajta katėr vite burg, Afrim Fusha tre vite e gjysėm, Muhamet Ymeri tre vite e gjysėm ndėrsa Bedri Ajeti dhe Ismet Cakiqi edhe pse nga mosha ishin tė mitur mbajtėn nga dy vite burg. Tė gjith, vujtjen e burgut e kemi mbajtur nė burgje hetuese tė ish Jugosllavis si nė Prishtinė, Gjilan, Prizren, Mitrovicė dhe Zrenjnin. Akuzoheshim se ishim nga pjesmarrėsit dhe bashk me tė akuzuar tė tjerė organizues tė demostratve tė prillit 1981 nė Besjanė, se ishim shkrues dhe shpėrndarės tė pamfletave dhe propagandues tė ides sė Republiks sė Kosovės. Jam i martuar dhe baba i katėr fėmijve tė artė. Nga viti 1991 jetoj nė egzil politik nė Zvicėr. Nga viti 1997 antar i Shoqatės sė Gazetrve tė Kosovės, bashkpuntor i revistave "Republika" , "Drita", kam shkruar pėr gazetat "Informatori", "Rilindja", "Fokusi" . Jam autor i librit "Kosova meine Bestimmung". Mė shum pėr mua do tė dini nėse lexoni shkrimet e mija qė janė kėtu nė faqën time të internetit.

SHEFQET CAKIQI