Make your own free website on Tripod.com

BIOGRAFIA IME

ARTIKUJ NË EPOKA E RE

ARTIKUJ

INTERVISTA

KOSOVA PËRCAKTIMI IM

AVDUSH HASANI

FOTO TË UĒK-së

A DO TĖ VOTOHEN MASKAT NACIONALISTE NĖ ZGJEDHJET NACIONALE TĖ KOSOVĖS

KRYETARI QĖ DĖSHIRON TĖ JETĖ NGA " BRADASHI " DHE KRYETAR I "PODUJEVĖS" E JO NGA BARDHOSHI DHE KRYETAR

DISTANCIM PUBLIK- drejtuar instancave partiake tė LDK-sė dhe mjeteve tė informimit

DROMCA NGA TENDENCA PĖR PĖRQARJE NDĖRSHQIPTARE

NĖ RETROSPEKTIVĖ ; QĖSHTJA E PĖRFAQĖSISĖ SĖ KOSOVĖS NĖ TIRANĖ NĖ VITIN 1994

SA FYTYRA I KE O IBRAHIM RUGOVA ??!!

PORTRETI I IBRAHIM RUGOVĖS NĖ FUSHATĖN ZGJEDHORE 2001

SHKRIMET ME POROSI QË I BËNË SHEFQET JASHARI-STROFCI

SA FYTYRA I KE O IBRAHIM RUGOVA ??!!

Dy telegrame nė dy pėrkujtime pėr heronjėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės pėr Sali Ēekun dhe Agim Ramadanin, na shtyn qė edhe njėherė tė ju pyesim, sa fėtyra i ke o Ibrahim Rugova? Duam tė imagjinojmė se ashtu sikur shpirtat tanė tė gjallė edhe shpiratat e dėshmorėve shetisin dhe shohin Kosovėn !! Shpirti i Sali Ēekut dhe Agim Ramadanit ndėgjuan telegramin dhe bekimin tuaj ashtu si ne tė gjallėt. Dhe po ashtu po imagjinojmė se shpirtat e heronjėve ndėgjojnė dhe komunikojn mes vete, shpirtarat e Agim Ramadanit dhe Sali Ēekut u tregojn shpirtrave tė Adem Jasharit, Zahir Pajazitit, Ilir Konushevcit, Fehmi Lladrovcit, Luan Hajredinajt, Abedin Rexhės e tė gjith shpirtave tė dėshmorėve edhe tė atyre fėmijve tė vegjėl tė familjes Delia dhe fėmijve tė Jasharajve pėr telegramin dhe bekimin tuaj !! Si e ndiejn veten familjet e dėshmorėve qė nuk i bekove, nuk i ngushllove, nuk i vizitove si Jasharajt, Hajredinajt, Pajazitajt etj. ? A mendoni se me kėtė ndarje "speciale" i keni ngushėlluar ? A mendoni se shpirtat e Sali Ēekut dhe Agim Ramadani e kanė pranuar bekimin dhe telegramin tuaj ? JO KURRĖ !!! Ata as pėr sė gjalli nuk ke mundur tė i ndash nga shokėt e tyre, as atėher kur the se UĒK-ja ėshtė krijes e Serbis, as atėher kur thirre edhe FBI-nė pėr tė ndjekur "krimet" e UĒK-sė, as atėher kur nė verėn e 1989 aprovove iden e OSBE-sė pėr tė luftuar UĒK-nė e pėr tė formuar polici tė pėrbashkėt me OSBE-nė dhe Serbin, as atėher kur UĒK-nė e quaje grupe tė papėrgjegjėshme qė duan tė kompromitojnė politikėn tėnde paqėsore, as atėher kur u thoje gazetarve se pas "likuidimit" tė UĒK-sė e ndien veten edhe mė tė fortė !! Kur pėr sė gjalli nuk ke mundur tė i ndash pse po mundohesh tash kur nuk janė tė gjallė nė mesin tonė, tė i pėrqash?

 

 

 

 

 

 

 

A thua pėr fushat parazgjedhore, tė fitosh poena politik, duke i bekuar sikur tė ishe papė apo prift !! Diken e bekon dhe e viziton tė tjerėt i injoron deri nė apsurd !! Ti e din shum mirė se Sali Ēeku ka pasur shok lufte dhe ideali Adem Jasharin, Zahir Pajazitin dhe shokėt e tyre, ti e din se ata kanė pasur tė veshur uniformėn e Ushtris Ēlirimtare tė Kosovės dhe kanė zbatuar rregullat e asaj Ushtrije ! Ata nuk kanė pasur kurrfar lidhje me FARK-un qė ti dhe Bujar Bukoshi me ish oficerėt e APJ-sė u munduat tė bėni puē dhe tė merrnit kalan e UĒK-sė nga brenda, ashtu siē e muarrėt edhe projektin politik pėr pavarsin e Kosovės, pa qenė asnjėher disident dhe i angazhuar seriozisht nė asnjė proces politik tė pavarsimit tė Kosovės as me 1968, as me 1981 dhe as me 1989 - 90!! Ti Ibrahim Rugova e din se unė e kam njohur dhe bashkėpunuar me Sali Ēekun, sa ai ishte antar i Kryesisė sė Degės sė LDK-sė nė Germani e unė antar i Kryesisė sė Degės sė LDK-sė nė Zvicėr. E kam njohur shpirtin e Sali Ēekut dhe i kam ditur preokupimet dhe shqetsimet e tij. Kėtė ēka po e bėn ti, ai kurrė nuk do ta kishte pranuar. E di si ėshtė ndier kur Isniqi e Prapaqani i dorzuan armėt nė verėn e vitit 1998, e di si e ka ndier veten kur ju aprovuat iden pėr krijimin e policis sė pėrbashkėt me Serbin dhe OSBE-nė, e di si e ka ndier veten kur nė Kasermėn e UĒK-sė janė zėnė dhjetra tė plagosur qė tash njė FARK-ist nė libėr thot se ata kanė qėndruar nė spital tė UĒK-sė vullnetarisht tė dorzohen nė duar tė ushtris dhe policisė serbe !! E dij edhe kulmin e shqetsimit tė tij kur ai dhe njė pjesė e ish oficerve tė APJ-sė tė zhgėnjyer thellė pse Bujar Bukoshi dhe ti nuk e njihnit Shtabin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe hyjnė nėn urdhėrat dhe Komandėn e Shtabit tė UĒK-sė duke lėnė tė koriten FARK-istat tė cilėt tek pas hyrjes sė NATO-sė nė Kosovė hyjnė edhe ata nė Kosovė dhe u bėnė truproja tė tuajat e tė Bujar Bukoshit!!

 

 

 

 

 

 

 

 

Na ke borq Ibrahim Rugova !! Herėn e fundit Ibrahim Rugova jemi takuar nė Zürich tė Zvicrės nė vitin 1997, dua edhe lexuesve edhe ty tė ua bėjė publike, kishe mbetur disa ditė nė hotel, ishe nė pėrciellje tė Adnan Merovcit dhe Skender Hysenit, prej Kryesisė sė Degės sė LDK-sė nė Zvicėr isha edhe unė Shefqet Cakiqi-Llapashtica. Qėllimi i takimit : kishe mbetur pa tė holla dhe tė duheshin; ne paguanim Trepėrqindėshin (njė puntor nė Zvicėr paguante 1000 deri 1500 Franka Zvicerane nė vit) dhe plus paguanim antarsin pėr LDK-nė 120 franga nė vit. Prezentuat problemin se Qeveria e Kosovės juve nuk ua kishte paguar telefonat dhe shpenzimet e zyrave nė Prishtinė dhe udhtimet nėpėr shtete tė Europės. Ne kryesia e degės dhe disa nėndegėve bėmė aksion adhoc dhe grumbulluam mjete nė FR zviceran (kam faksimilin e dėshmisė me shkrim pėr mjetet e dorzuara dhe tė pranuara nga Adnan Merovci shef i Protokolit, si prezentohej). Ishte viti i gjasht qė paguhej Trepėrqindėshi dhe antarsia; fondet ishin plot, llogaritej mbi disa qindra miliona DM!! Unė isha edhe antar i Komisionit tė Trepėrqindėshit nė Zvicėr edhe antar i Kryesisė sė Degės sė LDK-sė, nė takim atėher si me ndrojtje i drejtohem Ibrahim Rugovės "Zotni Kryetar, ne e paguajm Trepėrqindėshin tash 6 vjet, edhe nga antarsia e LDK-sė, prej arkatarit tonė jemi tė njoftuar se pjesa qė i takon Qendrės ėshtė pėrcjellur me kohė, ku janė mjetet dhe ku janė fondet qė ne i propagandojm dhe i mbledhim" , pėrgjegjja pa e humbur seriozitetin ishte : " I kanė hanger qenėt" ka pasuar njė pauz, ke filluar tė ankohesh se nė zyren tuaj nuk ke Kompjuter tuajin personal dhe se tė duhet nė Zyra tė QIK-ut tė bėsh shkresat dhe dokumentet e ndryshme !! Ti na mashtrove, zyrja jote siē po e shohim nė TV nuk ėshtė ashtu e mjerė si e paraqitėshe (Edhe ajo shtėpi e blerė nga mjetet e popullit pėr objekt shtetror, ti kur e pėrcolle Kushnerin dhe ja dhurove atė gurin e vogėl tė Kosovės i the para kamerave se shpėrblimin e madh, kristaalin, ja kishe dhuruar nė shtėpin tėnde ; kah u bė ajo shtėpi e jotja!!!) dhe tash qudia, ti ushqehesh nga ai fond qė ne na thoje "e kanė hangėr qenėt". Ti nuk i kryeve obligimet as partiake tė LDK-sė as Kushtetuese tė Kosovės dhe tė them publikisht se ato mjete qė tė kemi dhėnė, privatisht na i ke borgj dhe kurdo qė tė krijohen gjykatat e shtetit tė Kosovės me gjyq do tė kėrkojm tė na kthehen mbrapa dhe shtėpia qė tash po i thua "shtėpia jeme" tė i kthehet shtetit tė Kosovės, sepse ėshtė shtėpi qė nuk ėshtė e jotja dhe e partisė, ajo ėshtė bler me mjete tona!! Dhe pse e bėra kėtė digresion ; e filluar me dy bekimet tua dhe me injorimin e qindra te tjerave, pikrisht se shoh qė ato mjetet e mija tė derdhura nė Fondin e Qeverisė sė Kosovės dhe antarsia nė Fondin e LDK-sė nga ti personalisht janė tash duke u keqpėrdorur dhe janė duke konfrontuar popullin tim, fatkeqėsi tė tillė popullit tim kurrė nuk ja kam dėshiruar dhe nuk dėshiroj qė djersa ime tė shfrytėzohet nė kėtė mėnyrė !!! Veprimet e tilla nė ndarjen dhe pėrqarjen e heronjėve dhe dėshmorėve e shoh si rrezik me pasoja tė rėnda pėr popullin e Kosovės. Ajo qė ta rritė pėrgjegjėsin ėshtė se pėr 8 vjet me radhė e ke deklaruar veten "kryetar" tė Kosovės, njė ndarje tė tillė mė sė paku do tė i takonte njė "Kryetari"!!!!

LARTË