Make your own free website on Tripod.com

BIOGRAFIA IME

ARTIKUJ NË EPOKA E RE

ARTIKUJ

INTERVISTA

KOSOVA PËRCAKTIMI IM

AVDUSH HASANI

FOTO TË UĒK-së

A DO TĖ VOTOHEN MASKAT NACIONALISTE NĖ ZGJEDHJET NACIONALE TĖ KOSOVĖS

KRYETARI QĖ DĖSHIRON TĖ JETĖ NGA " BRADASHI " DHE KRYETAR I "PODUJEVĖS" E JO NGA BARDHOSHI DHE KRYETAR I BESJANĖS !!!

DISTANCIM PUBLIK- drejtuar instancave partiake tė LDK-sė dhe mjeteve tė informimit

DROMCA NGA TENDENCA PĖR PĖRQARJE NDĖRSHQIPTARE

NĖ RETROSPEKTIVĖ ; QĖSHTJA E PĖRFAQĖSISĖ SĖ KOSOVĖS NĖ TIRANĖ NĖ VITIN 1994

SA FYTYRA I KE O IBRAHIM RUGOVA ??!!

PORTRETI I IBRAHIM RUGOVĖS NĖ FUSHATĖN ZGJEDHORE 2001

SHKRIMET ME POROSI QË I BËNË SHEFQET JASHARI-STROFCI

DISTANCIM PUBLIK- drejtuar instancave partiake tė LDK-sė dhe mjeteve tė informimit

Shefqet Cakiqi, ish antar i Kryesisė sė Degės sė LDK-sė nė Zvicėr, ish antar i Kuvendit tė Degės sė LDK-sė nė Zvicėr Kthej Librezėn e antarėsisė sė LDK-sė dhe distancohem nga veprimet e kreut tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės Kryesisė sė Lidhjes Demokratike tė Kosovės Nė vazhdėn e veprimeve qė bien ndesh edhe me vet programin dhe statutin e LDK-sė dhe me normat e ēdo shoqėrie tė civilizuar dhe demokratike, ėshtė kėrkesa e Ibrahim Rugovės kryetar aktual i LDK-sė pėr kthimin e ish policėve nė Shėrbimin e sotėm Policor tė Kosovės e bėrė me 19 janar 2001 nė Akademin Policore tė Kosovės nė Vushtrri. Kjo nuk ėshtė njė kėrkesė e shtyrė nga ndjenja e humanitetit por ėshtė njė kėrkesė politike pėr rehabilitimin e njė politike dhe njė periudhe qė nė Kosovė nė mėnyrė sistematike ka shkelur tė drejtat kombėtare dhe ato njerzore. "Ish Policia e Kosovės" nuk ishte e Kosovės por e Republikės Socialiste Federative tė Jugosllavisė, sepse zbatonte ligjet dhe mbronte Kushtetutėn e RSFJ-sė!! Po tė ishte ēėshtje humaniteti dhe progresi pėr shoqėrin Kosovare, Ibrahim Rugova do tė duhej tė ishte interesuar pėr minatorėt e minjerave tė Kosovės, pėr puntorėt e kombinatit ndėrtimor "Ramiz Sadiku" e qindra ndėrmarrje dhe fabrika, puntorėt e tė cilave me dhunė janė largura nga puna. Do tė ishte humane interesimi pėr mjetet e tyre tė punės, dhe pėr pensionistėt e Kosovės. Edhe kjo kėrkesė dhe angazhim i fundit i Ibrahim Rugovės ėshtė nė vazhdėn e vendimeve dhe sjelljejeve nga mentaliteti monarkist. Nuk e kam tė qartė a ėshtė kjo edhe njė kėrkesė e LDK-sė apo njė kėrkesė e tij private ??!! Kėrkesa pėr kthimin e "ish policisė sė Kosovės" nė Shėrbimin e sotėm tė Kosovės ėshtė kėrkesė qė gėrvishė dhe lėndon shumė plagė qė akoma janė tė freskėta. Tė bėsh njė kėrkesė tė tillė dhe tė mos kujtosh se vetėm nė periudhėn 1981-1989 ajo polici nė Kosovė ka zbatuar dy herė gjendjen e jashtėzakonshme dhe ka marrė pjesė direkte nė shuarjen e pėrgjakshme tė disa demostratave tė popullit tė Kosovės, tė injorosh se nė atė periudhė jan vrarė 167 persona nga ajo polici, se janė plagosur mbi 500 persona se janė burgosur dhe ndjekur penalisht nga ajo polici 12 mijė persona, se kanė kaluar nėpėr duar tė policisė 500 mijė persona, fakte kėto tė konfirmuara edhe nga vet ish kreu i "ish policisė sė Kosovės" pėr mua si antar i LDK-sė nuk ka mundur tė kaloj pa u kundėrshtuar dhe pa u distancuar publikisht nga veprimi i tillė i kreut tė LDK-sė. A ėshtė dashur qė pėr hirė tė pajtimit sė paku njė kėrkim falje 167 familjeve qė pjestar tė tyre janė vrarė nga ajo polici, tė 500 tė plagosurve, tė 12 mijė tė pėrndjekurve penalisht ? Njė kėrkim falje nga ekzekutorėt e tyre si ish policia ish gjykatėsit ish prokurorėt ish struktuarat politike me gjith gazetarėt e asaj kohe qė kan zbatuar Platformėn Politike pėr Kosovėn nga ana e Lidhjes sė Komunistėve tė Jugosllavisė e zbatuar nga viti 1981 deri nė shtator tė vitit 1990 !!!! Nė tė gjitha shtetet e ish sistemit komunist nė periudhėn e tranzicionit nuk ėshtė zbatuar njė praktikė e tillė qė ish zbatuaesit-pėrkrahėsit e shkeljes sė tė drejtave tė njeriut tė rehabilitohen pa kėrkur tė faluri , sė paku!!! Kur nė vitin 1990 njė pjesė e intelektualve dhe "intelektualve" u bashkuat nė projektin politik pėr Republikėn e Pavarur tė Kosovės, pėr liri, demokraci dhe pavarsi, kurr nuk mė ka shkuar mendja se do tė vij njė ditė dhe do tė bėni kėrkesė publike tė rehabilitoni ish policėt, ish gjykatėsit, ish prokurorėt dhe ish strukturat politike tė periudhės 1981-1989, tė periudhės ndėr mė tė errėtat e okupimit dhe gjendjes sė jashtėzakonshme nė Kosovė. Nuk kemi si tė nėnkuptojm sot atė hyrjen tuaj nga LKJ-ja, pos si njė hyrje pėr tė marrė kalanė nga brenda dhe pėr krijimin e mekanizmave pėr larjen e mėkateve tė mėkatarve komunist-kolaboracionist!!! Zotni Ibrahim Rugova e kuptoj kompleksin tuaj tė mungesės suaj tė disidencės ndaj shtypsit tonė, por ama tė kėrkosh edhe rehabilitimin e tyre edhe pa vrarjen mė tė vogėl tė ndėrgjegjjes dhe pa u kėrkuar falje viktimave nuk mund tė ju kuptoj !!! Thirrja nė "profesionalizėm" ėshtė njė apsurd, tė krenohesh se "kishim" njė polici e cila dy herė zbatoj gjendjen e jashtzakonshme dhe pėr decenje ruante "rendin dhe qetėsin" kur nė krejt botėn dihet se nė atė periudhė nė Kosovė shkileshin nė mėnyrėn mė brutale tė drejtat e njeriut dhe tė drejtat kombėtare, zotni Ibrahim Rugova kjo nuk ėshtė njė lapsus politik ose padije!!! Ti mund tė thuash se e ke 58 % elektorat tė 80% tė popullsisė sė Kosovės dhe ke tė drejtė tė sillesh si monark, po kjo nuk ka vlerė se ajo pėrqindje nuk ėshtė as gjysma e popullsisė sė Kosovės. Kur kihet parasysh politika juaj defetiste e mos rrezistencės por ikjes - ajo votė e asaj shumice qė iku dhe nuk u interesua as pėr shtet, as pėr komunė, as pėr fshat, as pėr pasuri personale e nė ca raste as as pėr familje, nuk tė bėnė nderė as ty dhe askujt tjetėr kush do ta kishte mbėshtetjen e njė shumice tė tillė!!!! Mos mendo se me kthimin e ish policve, ish gjykatėsve - prokurorve dhe ish strukturave politike-propagandistike tė ish RSFJ-sė do tė ktheni edhe fuqin e tyre. Ata nuk do tė kenė mundėsin qė tė vrasin 167 persona, tė plagosin mbi 500 persona, tė burgosin dhe ndjekin penalisht 12 mijė persona, tė trajtojnė 500 mijė persona, pėr arsye se sistemi komunist ėshtė tejkaluar dhe RSFJ-ja mė as nė ėndėrr nuk do tė na paraqitet!!! Ky shqetsim nuk ėshtė nga arsyeja pse njė pjesė e veprimtarve tė pavarsimit tė Kosovės kanė qenė tė trajtuar nga ata dhe tash kemi frikė nga ata dhe forca e tyre (sepse ata jan njė corpus i njerzve pa personalitet dhe servil- sepse tė tillė i duheshin Serbis) po ky veprim ėshtė njė gėrvishje nė plagėt e familjeve tė tė vrarėve, tė plagosurve, tė dėnuarve, diferencuarve, leqiturve nga ato struktura policore-gjyqėsore dhe politike. Seewen 21.01.2001

 

LARTË